Քաղաքական 16:21 26/01/2016
ԵԽԽՎ լիագումար նիստում ընդունված բոսնիացի պատգամավոր Միլիցա Մարկովիչի հեղինակած «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» բանաձևը ջուր է լցում ադրբեջանական քարոզչական ջրաղացին: Այս մասին Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
«ԵԽԽՎ Սարսանգի ջրամբարի բանաձևը ջուր է լցում ադրբեջանական քարոզչական ջրաղացին, որի նպատակն է ԼՂ խաղաղ բանակցային գործընթացի տապալումը»,- գրել է փոխարտգործնախարարը:
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ լիագումար նիստում այսօր հաստատեց բոսնիացի պատգամավոր Միլիցա Մարկովիչի հեղինակած «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» բանաձեւի նախագիծը՝ մի շարք փոփոխություններով: Բանաձևը հաստատվեց 98 «կողմ», 71 «դեմ» և 40 «ձեռնպահ» ձայների հարաբերակցությամբ:

Deputy FM of Armenia: PACE report on Sarsang reservoir brings grist to Azerbaijani propaganda mill
The report on Sarsang reservoir, which was drafted by MP from Bosnia and Herzegovina Milica Markovic and adopted at the winter session of PACE today, brings grist to the mill of Azerbaijani propaganda, Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan wrote on Twitter today.
“The PACE report on the Sarsang reservoir brings grist to the mill of Azerbaijani propaganda whose purpose is to frustrate the talks on a peaceful resolution to the Karabakh problem,” the deputy FM tweeted.
As was reported, PACE earlier today voted on the two reports. “Inhabitants of frontier regions of Azerbaijan are deliberately deprived of water” – a scandalous report prepared by Milica Markovic, MP from Bosnia and Herzegovina - was adopted by 98 votes to 71, with 40 abstentions. Another controversial report, “Escalation of violence in Nagorno-Karabakh and the other occupied territories of Azerbaijan” prepared by British MP Robert Walter who holds Turkish citizenship, was rejected in a 66-77 vote.