Քաղաքական 22:00 25/06/2016 Հայաստան
«Այս օրերին գրվում են մեր պատմության ոսկետառ էջեր». Միքայել Մինասյանը՝ Հռոմի պապի այցի մասին. Aysor.am
«2015թ. ապրիլի 12- ին հինավուրց  ժողովրդի պատմության փայլուն էջ գրվեց, 2016 թվականի հունիսի 24-26-ին էլի գրվում են  ոսկետառ էջեր»,-Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Վատիկանում Հայաստանի դեսպան Միքայել Մինասյանը:
Անդրադառնալով 2015թ.-ին Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հռոմի Սրբազան Քահանայապետի կողմից ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի մատուցած պատարագին՝ դեսպան Մինասյանը նշեց. «Հարյուրամյակներ անց էլ հայ փոքրիկները կսերտեն իրենց ժողովրդի հազարամյա պատմության էջերը, կկարդան 2015 թվականի ապրիլի  12-ի մասին, Ֆրանցիսկոս պապի մասին և այդ անունը իրենց սրտերում կգրեն, ինչպես մենք ենք արել այսօր: Արարատին նայելիս գալիք սերունդները կշարունակեն տեսնել Խոր Վիրապը, կշարունակեն խոնարհվել Գրիգոր Լուսավորչի բերած լույսի առաջ և մտովի կպատկերացնեն Ֆրանցիսկոս պապի և Ամենայն Հայոց Գարեգին Երկրորդ կաթողիկոսի ձեռամբ թռած աղավնիները, կհիշեն Նոյի՝ կյանք բերող աղավնիներին ու կշարունակեն մեր ժողովրդի պատմությունն այնպես, ինչպես ժառանգություն են ստացել հազարամյակների խորքից»:
Հունիսի 24-ին «Այց առաջին քրիստոնյա երկիր» կարգախոսի ներքո մեկնարկեց Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի եռօրյա պատմական այցը Հայաստան: Այցելության հենց առաջին օրը ՀՀ նախագահի նստավայրում ունեցած իր ելույթում Սրբազան Քահանայապետը վերահաստատեց Հայոց ցեղասպանության մասին իր դիրքորոշումը. «Այս Ցեղասպանությունը  20-րդ դարի մարդկության աղետն է, որն իրականցվել է ռասայական  գաղափարախոսական կամ կրոնական մոտիվներով. դահիճի արարք, որի վերջնական նպատակը մի ամբողջ ազգ ոչնչացումն էր»,-ասաց Քահանայապետը: Այսօր առավոտյան Հռոմի պապն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, որից հետո պատարագ մատուցեց Գյումրիի Վարդանանց հրապարակում:
Վաղը՝ հունիսի 26-ին, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում կմատուցվի պատարագ, որից հետո Հռոմի պապն ու Գարեգին Երկրորդը կմեկնեն Խոր Վիրապ, կաղոթեն միասին և աղավնիներ բաց կթողնեն Արարատ լեռան ուղղությամբ:

Общество 22:39 25/06/2016 Армения
Посол Армении в Ватикане: В эти дни золотыми буквами пишутся новые страницы истории армянского народа
«12 апреля 2015 года была написана блестящая страница истории древнейшего народа, 24-26 июня золотыми буквами пишутся новые страницы», – заявил в интервью Asyor.am посол Армении в Ватикане Микаел Минасян.
Обратившись к проведенной Папой Римским Франциском 12 апреля 2015г. и посвященной 100-й годовщине Геноцида армян литургии в Соборе Св. Петра в Ватикане, посол М. Минасян отметил: «Даже спустя столетия армянские дети, заучивая страницы тысячелетней истории своего народа, прочтут про 12 апреля 2015 года, про Папу Франциска и пропишут это имя в своих сердцах сродни тому, как сделали это сегодня мы».
«Грядущие поколения, глядя на Арарат, будут по-прежнему видеть Хор Вирап, преклоняться пред Светом, принесенным Григорием Просветителем, и представят голубей, выпущенных Папой Франциском  и Католикосом Всех армян Гарегином Вторым; вспомнят возвестивших о жизни голубей Ноя и продолжат историю нашего народа так же, как унаследовали ее из глубины тысячелетий», – отметил М. Минасян.
Завтра, 26 июня, Папа Римский Франциск и Католикос Всех армян Гарегин Второй в Первопрестольном Святом Эчмиадзине отслужат мессу, после чего отправятся в Хор Вирап. В Хор Вирапском монастыре они вознесут молитву и выпустят голубей в сторону горы Арарат.
Напомним, визит Папы Римского Франциска в Армению начался 24 июня. В Ереванском международном аэропорту «Звартноц» состоялась официальная церемония встречи, после которой понтифик отправился в Первопрестольный Святой Эчмиадзин, где в Кафедральном соборе состоялась церемония приветствия. В тот же день вечером в резиденции президента Республики Армения Папа Римский Франциск встретился с главой армянского государства Сержем Саргсяном, а затем с представителями властей РА, общественности и дипломатического корпуса. В своей речи Папа Римский  вновь использовал термин «геноцид».