Քաղաքական 22:00 25/06/2016 Հայաստան
«Այս օրերին գրվում են մեր պատմության ոսկետառ էջեր». Միքայել Մինասյանը՝ Հռոմի պապի այցի մասին. Aysor.am
«2015թ. ապրիլի 12- ին հինավուրց  ժողովրդի պատմության փայլուն էջ գրվեց, 2016 թվականի հունիսի 24-26-ին էլի գրվում են  ոսկետառ էջեր»,-Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Վատիկանում Հայաստանի դեսպան Միքայել Մինասյանը:
Անդրադառնալով 2015թ.-ին Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հռոմի Սրբազան Քահանայապետի կողմից ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի մատուցած պատարագին՝ դեսպան Մինասյանը նշեց. «Հարյուրամյակներ անց էլ հայ փոքրիկները կսերտեն իրենց ժողովրդի հազարամյա պատմության էջերը, կկարդան 2015 թվականի ապրիլի  12-ի մասին, Ֆրանցիսկոս պապի մասին և այդ անունը իրենց սրտերում կգրեն, ինչպես մենք ենք արել այսօր: Արարատին նայելիս գալիք սերունդները կշարունակեն տեսնել Խոր Վիրապը, կշարունակեն խոնարհվել Գրիգոր Լուսավորչի բերած լույսի առաջ և մտովի կպատկերացնեն Ֆրանցիսկոս պապի և Ամենայն Հայոց Գարեգին Երկրորդ կաթողիկոսի ձեռամբ թռած աղավնիները, կհիշեն Նոյի՝ կյանք բերող աղավնիներին ու կշարունակեն մեր ժողովրդի պատմությունն այնպես, ինչպես ժառանգություն են ստացել հազարամյակների խորքից»:
Հունիսի 24-ին «Այց առաջին քրիստոնյա երկիր» կարգախոսի ներքո մեկնարկեց Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի եռօրյա պատմական այցը Հայաստան: Այցելության հենց առաջին օրը ՀՀ նախագահի նստավայրում ունեցած իր ելույթում Սրբազան Քահանայապետը վերահաստատեց Հայոց ցեղասպանության մասին իր դիրքորոշումը. «Այս Ցեղասպանությունը  20-րդ դարի մարդկության աղետն է, որն իրականցվել է ռասայական  գաղափարախոսական կամ կրոնական մոտիվներով. դահիճի արարք, որի վերջնական նպատակը մի ամբողջ ազգ ոչնչացումն էր»,-ասաց Քահանայապետը: Այսօր առավոտյան Հռոմի պապն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, որից հետո պատարագ մատուցեց Գյումրիի Վարդանանց հրապարակում:
Վաղը՝ հունիսի 26-ին, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում կմատուցվի պատարագ, որից հետո Հռոմի պապն ու Գարեգին Երկրորդը կմեկնեն Խոր Վիրապ, կաղոթեն միասին և աղավնիներ բաց կթողնեն Արարատ լեռան ուղղությամբ:

Politics 12:10 26/06/2016 Armenia
April 12, 2015 marked a brilliant chapter in our ancient nation’s history; on June 24-26, 2016 new golden-lettered chapters are being written on its pages, Armenia’s ambassador to the Holy See has said, highlighting the importance of Pope Francis’ visit to Armenia.
Speaking to a correspondent of Aysor.am, Mikayel Minasyan commented upon the visit and the Holy Mass celebrated by Pope at the St Peter’s Basilica last year in commemoration of the Armenian Genocide victims. “Centuries will pass from now on, and the Armenian youth will read the pages of its millennia-old history textbooks and learn the chapters about Pope Francis and April 12, 2015. And they will write his name in their hearts as we have done it today. While looking at Mount Ararat, the future generations will keep seeing Khor Virap and bow to the light brought by Gregory the Illuminator. In their minds, they will keep picturing Pope Francis and Karekin II, Catholicos of All Armenians, as they were releasing doves. They will also recall Noah’s dove that heralded the new life and will carry on our nation’s history, keeping the heritage received from the depth of millennia.”
On June 26 Pope Francis and Karekin II, Catholicos of All Armenians, will visit the Khor Virap monastery, hold a joint prayer there and then release doves towards Mount Ararat.