Հասարակություն 17:18 29/09/2016 Հայաստան
«Հայփոստը» սկսում է Եվրոպայի հետ փոստի և բեռների կանոնավոր չվացուցակով փոխադրման աննախադեպ ծառայություն Հայաստանում
Հայաստանի փոստային կապի ազգային օպերատոր «Հայփոստ» ՓԲԸ-ն սկսում է մատուցել Հայաստանի համար աննախադեպ ծառայություն:
2016 թվականի հոկտեմբերի 1-ից Հայփոստն իրականացնելու է փոստի և բեռների կանոնավոր չվացուցակով պարբերական փոխադրումներ դեպի Եվրոպա և հակառակ ուղղությամբ:
Այսօր  Երևանի Հանրապետության Հրապարակում ներկայացվել են նոր ծրագիրն ու ծրագրի իրագործման համար ներկրված մեքենաները: Շնորհանդեսին ներկա  ՀՀ Տրանսպորտի և կապի նախարար Վահան Մարտիրոսյանը և Հայփոստի կառավարող տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանը խորհրդանշական բանալիները հանձնել են վարորդներին՝ մաղթելով բարի երթ:
«Հայփոստ» ՓԲԸ-ի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, նոր ծառայությունը Երևանից Ֆրանկֆուրտի բեռնային հանգույց և հակառակ ուղղությամբ փոստի ու բեռների շաբաթական փոխադրումների միջոցով կամրապնդի Հայաստանի կապը եվրոպական երկրների հետ:
«Այս նորարարական, վստահելի, արագ և ապահով բեռնափոխադրումների ծառայությունը կօժանդակի ապրանքների ներկրման և արտահանման գործընթացին՝ ընկերություններին թույլ տալով ընդլայնել իրենց գործունեությունը: Միաժամանակ նոր ծառայությունը կտրուկ առաջընթաց կապահովի Հայաստանում առցանց առևտրի ծավալների աճին:
Նոր ծառայության մատուցման նպատակով Հայփոստը ձեռք է բերել Mercedes-Benz Actros 2530 GigaSpace մոդելի 2 լիովին նոր բեռնատար ավտոմեքենա՝ 6×4 անվակազմով: Մեքենաների հզորությունը 530 ձիաուժ է, յուրաքանչյուրի բեռնատարողությունը՝ 27 տոննա: Հավելյալ բաքերի շնորհիվ մեկ լիցքավորմամբ մեքենաները կարող են հաղթահարել մինչև 4500 կմ ճանապարհ»,-ասված է ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Մեքենաները հագեցած են առաջատար արտադրողների գերժամանակակից սարքավորումներով և երկար տարածություններ անցնելիս առավելագույն հարմարավետ պայմաններ են ապահովում վարորդների համար:
Իրենց ճկուն կոնֆիգուրացիայի շնորհիվ սառեցման հնարավորությամբ օժտված նոր բեռնատարները կարող են փոխադրել ինչպես ընդհանուր, այնպես էլ շուտ փչացող ապրանքներ: Բեռնատարները համապատասխանում են Եվրո-6 էկոլոգիական եվրոպական բարձրագույն չափանիշներին՝ ապահովելով ներկայումս ածխածնի օքսիդի արտանետման հնարավոր նվազագույն մակարդակ:
Նշված բեռնատարների հետ մեկտեղ այսօրվանից Հայփոստի շարժակազմը համալրվել է 12 լիովին նոր Renault Dokker ֆուրգոններով, որոնց երթուղիները կմեծացնեն Հայաստանի միջմարզային կապը: Էկոլոգիապես անվտանգ այս մեքենաները կլիցքավորվեն սեղմված բնական գազով՝ նվազագույնի հասցնելով ածխածնային արտանետումների մակարդակը:
Այս նոր 14 մեքենաների համար ամբողջական ներդրումը կազմում է մոտ 1 միլիոն  ԱՄՆ դոլլարին համարժեք գումար:
«Հերթական նոր ծառայությամբ Հայփոստի Հավատարմագրային կառավարիչը շարունակում է նորամուծությունների իր հետևողական շարքը: Վերջին 7 տարվա ընթացքում «Հայփոստ Թրասթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն իր շարժակազմը համալրել է 140 նոր մեքենայով: Դրանց տարեկան ընդհանուր վազքը կազմում է 3 միլիոն 500 հազար կիլոմետր՝ ապահովելով կապը Հայաստանի ողջ տարածքում և Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Ընկերությունը վերանորոգել և  արդիականացրել է 250 փոստային բաժանմունք հանրապետության ամբողջ տարածքում: Առցանց կապով առ այսօր ապահովվել է 700 բաժանմունք, որի արդյունքում Հայփոստն ունի Հայաստանում խոշորագույն օնլայն ցանցը»,-ամփոփում են ընկերությունից:

Economy 11:10 30/09/2016
The National Postal Operator of Armenia “HayPost” CJSC today announced the launch of an unprecedented service in the history of Armenia. Starting from the 1st of October 2016, HayPost will carry out regular scheduled mail and cargo transportations to and from Europe, the organization reported in a released statement.
According to the information, the new program and the vehicles imported for the program implementation were presented on the 29th of September in the Republic Square, Yerevan. The Minister of Transport and Communication of the Republic of Armenia Vahan Martirosyan and the Managing Director of “HayPost Trust Management” B.V. Juan Pablo Gechidjian handed the symbolic keys to the drivers, wishing them a good journey.
The new service is meant to expand the connectivity of Armenia, by means of weekly mail and cargo transportations from Yerevan to the hub in Frankfurt and vice versa. This innovative reliable, fast and secure service facilitates the process of export and import of products to and from Armenia, enabling the Armenian companies to expand their business. At the same time, the new service will help to dramatically increase the volumes of the online commerce in Armenia, the report detailed.
In order to provide the new service, HayPost introduced 2 brand-new Mercedes-Benz Actros 2530 GigaSpace 6×4 trucks with 530 horsepower, with the capacity to carry 27 tonnes of cargo each one, and with their extra fuel tanks they have a range of 4,500 km with no refueling.
The trucks dispose of the latest equipments from the industry leaders and provide the drivers with the most comfortable conditions for long distance drive. The flexible configuration of the refrigerated cargo holds allows the transportation both of perishable and of general cargo. The trucks correspond to the highest European Euro-6 emission standards, ensuring the lowest level of CO emissions up today.
Together with the mentioned trucks, today HayPost adds to its fleet 12 brand-new Renault Dokker vans, the routes of which will reinforce the connectivity within Armenia. The vans are eco-friendly, they run with compressed natural gas, minimizing the level of CO emissions.
The total amount invested in these 14 new vehicles made about 1.000.000 USD, according to the release.
This new service continues the series of innovations made by the Trust Manager of HayPost. During the last 7 years HayPost with the leadership of “HayPost Trust Management” B.V. has added 140 new vehicles to its fleet. This enlarged fleet runs 3.500.000 km per year, interconnecting the whole territory of Armenia up to Nagorno Karabakh. The Company has also renovated 250 Post Offices all over the country and created the largest online network in Armenia, with more than 700 Post Offices connected up today.