Քաղաքական 11:32 26/10/2016 Հայաստան
ՀՀ-ն և ԵՄ-ն բավականին ինտենսիվ բանակցում են փաստաթղթում նաև տնտեսական բաղադրիչ ներառելու շուրջ. քաղաքագետ
«Նախօրեին կայացել է Հայաստանի և Եվրամիության միջև բանակցությունների հերթական նիստը, որը նվիրված էր պատրաստվող նոր իրավական շրջանակային փաստաթղթի վերջին կամ նախավերջին դրույթների հստակեցմանը»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Ըստ նրա, բավականին ինտենսիվ, կոնստրուկտիվ մթնոլորտում են տեղի ունեցել բանակցությունները, կան լուրջ պայմանավորվածություններ, առաջընթաց փաստաթղթի հետ կապված:
Քաղաքագետի խոսքով՝ այն հանգամանքը, որ երկար ժամանակ են շարունակվում բանակցությունները, խոսում է այն մասին, որ և Երևանը, և Բրյուսելը որոշել են չստորագրել ձևական  ինչ-որ փաստաթուղթ՝ ներառելով  միայն քաղաքական բաղադրիչ:
«Չնայած այն հանգամանքին, որ  Հայաստանը Եվրասիական միության անդամ է և ունի որոշակի պարտավորությունները, բավականին լուրջ փաստաթուղթ է պատրաստվում, Հայաստանն ու Եվրամիությունը բավականին ինտենսիվ բանակցում են փաստաթղթում նաև տնտեսական, առևտրային բաղադրիչ ներառելու շուրջ»,- ասաց Ս.Մինասյանը:
Ըստ նրա, կողմերը փորձում էին գոնե մինչև տարեվերջ հասնել բանակցությունների ավարտին, սակայն, ելնելով հենց այն հանգամանքից, որ ներառում են ոչ միայն քաղաքական, նաև տնտեսական բաղադրիչ, գործընթացը միգուցե երկարի:
Ս.Մինասյանը նշեց, որ դեկտեմբերին կողմերը հանդիպելու են Բրյուսելում, և եթե մինչ այդ վերջնական փաստաթուղթը պատրաստ չլինի, առնվազն հույսեր կան, որ Արևելյան գագաթաժողովի ժամանակ արդեն պատրաստ կլինի, որը  կայանալու է հաջորդ տարվա գարնանը կամ ամռանը:

Экономика 16:01 26/10/2016 Армения
Эксперт: Новое соглашение Армении с ЕС включит не только политическую, но и экономическую составляющую
Состоялось очередное заседание, посвященное уточнению последних или предпоследних положений нового правового рамочного соглашения между Арменией и Европейским Союзом. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции заместитель директора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
«Переговоры проходили в весьма интенсивной, конструктивной атмосфере, достигнуты серьезные договоренности и зафиксирован прогресс», – отметил эксперт.
При этом С. Минасян подчеркнул: «Длительность переговоров свидетельствует о том, что как Ереван, так и Брюссель намерены подписать не какой-то там формальный документ, включая в него лишь политическую составляющую».
«Несмотря на то, что Армения является членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и имеет определенные обязательства, в настоящее время подготавливается довольно серьезный документ. РА и ЕС ведут весьма интенсивные переговоры относительно включения в данное соглашение экономической, торговой составляющих», – отметил политолог.
С. Минасян также сказал: «Стороны пытались завершить переговоры хотя бы до конца года, однако, исходя именно из того, что документ будет включать не только политическую, но и экономическую составляющую, возможно, процесс будет продлен».
«В декабре стороны встретятся в Брюсселе, и если до этого времени документ не будет окончательно готов, надеемся, что к саммиту “Восточного партнерства” соглашение уже будет завершено. Данный саммит состоится либо весной, либо летом 2017 года», – уточнил заместитель директора Института Кавказа.