Հասարակություն 13:03 22/07/2017 Հայաստան
Հունիսի 16-ին և հուլիսի 7-ին ադրբեջանական զինուժի արկակոծության, արձակած  հաստոցավոր հակատանկային նռնականետերի հետևանքով տարբեր աստիճանի բեկորային վիրավորումներ ստացած զինծառայողներն ապաքինվում են: Այս մասին Panorama.am-ի  թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ Բուժծառայության վարչության պետ Կամավոր Խաչատրյանը:
Նրա խոսքերով՝ հունիսի 16-ին վիրավորված բոլոր զինվորներն էլ այսօր հիվանդասենյակում են,  նրանց  առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար:
Նշենք, որ պայմանագրային զինծառայող Մյասնիկ Հովհաննիսյանն այդ օրը  հակառակորդի կրակոցից աչքի վիրավորում և այրվածքներ էր ստացել:  Նրան տեղափոխել էին Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոն, որտեղ վիրահատել էին։ Վտանգավոր է եղել հատկապես մեկ աչքի բավական մեծ ներակնային օտար մարմինը։ Այն հաջողությամբ հեռացվել է, իրականացվել է լազերային բուժում։ Զինծառայողի մեկ աչքի տեսողությունն արդեն վերականգնվել է, մյուսի բուժումը դեռ շարունակվում է: Նա թեև դուրս է գրվել հիվանդանոցից, սակայն շարունակում է մնալ բժիշկների հսկողության տակ:
Ինչ վերաբերում է հուլիսի 7-ին վիրավորված զինծառայողներին, Կամավոր Խաչատրյանը հայտնեց, որ զինվորներից մեկը հիվանդասենյակում է, իսկ մյուսը՝ Ռոբերտ Գասպարյանը, դեռևս վերակենդանացման բաժանմունքում  է, սակայն առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն՝ դրական դինամիկայով:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 7-ին վիրավորված զինվորներից  մեկը, որը վնասվածք էր ստացել ոտքի շրջանում, բուժումը շարունակում է Ստեփանակերտի հոսպիտալում:

Society 16:12 22/07/2017 Armenia
The Artsakh servicemen who sustained shrapnel wounds of various degrees as a result of the Azerbaijani ceasefire breaches (including from rocked-propelled anti-tank grenade launchers) on July 7 and July 16 are under recovery, the Head of Medical Services Department at Armenia’s Ministry of Defense Kamavor Khachatryan told Panorama.am.
In Mr. Khachatryan’s words, all the soldiers wounded on July 16 are currently receiving hospital treatment, with their health conditions assessed satisfying.
To note, on July 16, contractual soldier Myasnik Hovhannisyan sustained injuries in the eye as a result of Azerbaijani fire. He was transferred to Yerevan-based Malayan Ophthalmological Center, where he underwent a successful eye surgery. The vision of the serviceman’s one eye has already been restored, with the treatment of the other eye still under way. Being discharged from hospital, Myasnik continued to remain under the doctors’ control.
In regard to the other soldiers injured on July 7, Kamavor Khachatryan informed that one of the servicemen was transferred to ward, while the other soldier Robert Gasparyan is still in reanimation department, with the health condition assessed as stable with positive dynamics.
To remind, another Karabakh soldier who sustained a leg injury on July 7, continues his treatment at Stepanakert Hospital.