Քաղաքական 11:46 24/11/2017 Հայաստան
«Շարքային քաղաքացին ժամանակի ընթացքում կզգա ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի արդյունքները, որովհետև Հայաստանն ի վիճակի է արագ անցկացնել Եվրամիության աջակցությամբ բարեփոխումները»,- այս մասին երեկ Բրյուսելում տեղի ունեցած Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) գագաթնաժողովից հետո «Ազատությանը» տված բացառիկ հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ կստանա շարքային քաղաքացին ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրից:
«Ինքներս հեծանիվ հնարելու ունակությունը չունենք և ոչ էլ ցանկությունը, կան բացարձակ ճշմարտություններ, և այդ ճշմարտություններով մենք պետք է ղեկավարվենք։ Բայց ընթացքում բացի ներքին ազատություններից, Հայաստանի քաղաքացիները հնարավորություն են ունենալու առանց խոչընդոտի ուղևորվել դեպի Բրյուսել, դեպի Փարիզ, դեպի եվրոպական այլ երկրներ, և կարծում եմ, որ ԵԺԿ-ի այսօրվա հայտարարության մեջ այդ հստակ ձևակերպումը կար, տեսնենք, թե վաղվա գագաթնաժողովի ժամանակ ինչպիսին կլինի»,-ասել է նախագահը։
Հարցին, թե տարածաշրջանի անվտանգության հետ կապված, այս համաձայնագիրը կնպաստի՞ նաև Հայաստանի անվտանգության ամրապնդմանը, սա անվտանգության ապահովման այլընտրանքայի՞ն մի ուղղություն է, Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է. «Գիտե՞ք, այստեղ այլընտրանքային բառը ճիշտ չի, բայց՝ իհարկե, նաև հատկապես այն դեպքում, երբ որ մեր անվտանգությանը սպառնացող հիմնական մարտահրավերների պարագայում ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահները և հատկապես Միացյալ Նահանգներն ու Ռուսաստանը համակարծիք են, և սա այն եզակի տեղերից է, որտեղ նրանք ամբողջովին համագործակցում են, ինչպես նրանք են հայտարարում։ Սա, իհարկե, մեզ համար ձեռքբերում է»:
«Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին, թե «վերջերս եք եղել Ռուսաստանում, հանդիպել եք Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որևէ առարկություն, որևէ վերապահում եղե՞լ է այս համաձայնագրի հետ կապված, Նախագահը պատասխանել է. «Ես նոր ժողովի ժամանակ նաև դա ասացի՝ արդեն շուտով տասը տարի կլինի, որ նախագահ եմ, դրանից առաջ տարբեր պաշտոններում, ես երբեք կես բառ անգամ չեմ լսել Ռուսաստանի որևէ ղեկավարից, հատկապես նախագահ Պուտինից, որն իր մեջ կշտամբանք պարունակի Եվրամիության հետ մեր համագործակցելու առումով»:

Политика 12:58 24/11/2017 Армения
Рядовые граждане Армении с течением времени почувствуют результаты соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с ЕС, поскольку Ереван в состоянии быстро провести реформы при содействии Евросоюза. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью радиостанции «Свобода» («Азатутюн») после состоявшегося накануне, 23 ноября, саммита Европейской народной партии (ЕНП) в Брюсселе.
«У нас нет ни способности, ни желания заново изобретать велосипед. Есть абсолютные истины, этими истинами мы и должны руководствоваться. Кроме внутренних свобод, по ходу граждане Армении получат возможность беспрепятственно отправляться в Брюссель, Париж, европейские страны», – сказал президент.
В ответ на вопрос, какую роль сыграет новое соглашение с ЕС в укреплении безопасности Армении и можно ли считать это альтернативным направлением обеспечения безопасности, С.Саргсян сказал: «Знаете, здесь использование слова „альтернативное” неверно. Но, конечно, особенно в том случае, когда в условиях основных угрожающих нашей безопасности вызовов сопредседатели Минской группы ОБСЕ и в частности США и Россия придерживаются единой позиции. И это один из редких вопросов, где они полностью сотрудничают, как сами неоднократно заявляли.  Для Армении, конечно, это большое достижение».
Что же касается того, прозвучали ли на состоявшейся недавно в Москве встрече с президентом России Владимиром Путиным какие-либо возражения, оговорки в связи с намеченным к подписанию 24 ноября новым соглашением с ЕС, президент Армении сказал: «Я сказал об этом и на саммите. В период почти десятилетнего пребывания в должности президента Армении, а также до этого я никогда ни от одного руководителя России, в особенности от президента Путина, не слышал и слова с упреком касательно нашего сотрудничества с ЕС».