Քաղաքական 15:43 30/05/2018 Տարածաշրջան
Իրանցի խորհրդարանականները Իսլամական խորհրդատվական խորհրդի նախագահի ընտրություններում հաստատել են Ալի Լարիջանիի թեկնածությունը։ Այս մասին տեղեկացնում է Ինտերֆաքսը։
Լարիջանիի օգտին են քվեարկել 279 պատգամավորներից 147-ը։ Նրա հիմնական մրցակից Մոհամմադ Ռեզա Արեֆը ստացել է 123 ձայն։ Ընտրությունների արդյունքներով Լարիջանին երրորդ անգամ կդառնա խորհրդարանի ղեկավար։
Նշվում է, որ քվեարկության առաջին փուլի արդյունքներով երեք թեկնածուներից ոչ մեկը՝ ոչ Լարիջանին, ոչ Արեֆը, ոչ էլ Համիրրեզա Հաջիբաբաին, չեն կարողացել անհրաժեշտ ձայները ստանալ։ Վերջին թեկնածուն հրաժարվել է ընտրությունների երկրորդ փուլին մասնակցել, ինչն էլ Լարիջանիին հաղթանակի հնարավորություն է տվել։

Политика 14:25 30/05/2018 Регион
Иранские парламентарии в среду поддержали кандидатуру Али Лариджани на выборах председателя Исламского консультативного совета (меджлиса, парламента Исламской республики Иран), сообщает «Интерфакс» со ссылкой на агентство ИРНА.
За кандидатуру Лариджани высказались 147 из 279 депутатов. Главный конкурент Лариджани - Мохаммад Реза Ареф - набрал 123 голоса.
По итогам выборов Лариджани станет председателем парламента третий год подряд.
Отмечается, что по итогам первого тура голосования ни одному из кандидатов, среди которых были Лариджани, Ареф, а также Хамирреза Хаджибабаи, не удалось набрать необходимое число голосов. Последний кандидат отказался от участия во втором туре, что позволило Лариджани одержать победу.