Հասարակություն 19:20 20/09/2018 Հայաստան
Վաղ առավոտից Երևանի խորհրդանշական պատմամշակութային շենքերի, թանգարանների, բնակելի շենքերի, ինչպես նաև «Որդան Կարմիր» գորգի թանգարանի պատշգամբները ծածկվել են հայկական գորգերով ու կարպետներով:
Հայկական գորգերը պատշգամբներից ցուցադրելու յուրօրինակ ֆլեշմոբը կազմակերպել է Հայկական գորգի ազգային կենտրոնը. «Գորգփռոցի» ֆլեշմոբի մեկնարկը տրվել է հենց այստեղից: Երկու օր  հայկական գորգերով պատված Երևանն առավել պայծառ, գունեղ ու խորհրդավոր կդառնա:
«Որդան Կարմիր» հայկական գորգի թանգարանի գիտացուցադրական բաժնի ղեկավար  Անի Ոսկանյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ իրենց նպատակն է յուրօրինակ ձևաչափով, ազգային ֆլեշմոբի միջոցով վերականգնել ազգային ավանդույթները, պահպանել հայկական ժառանգությունը, ինչպես նաև հայկական գորգը ճանաչելի դարձնել ամբողջ աշխարհին:
Նրա խոսքով՝ հայ ժողովուրդը կանգնած է գորգագործության ակունքներում, գորգաստեղծ ժողովուրդներից մեկն է:
«Արդեն երկրորդ տարին անցկացվող ֆլեշմոբը հնարավորություն կտա զբոսաշրջիկներին, երևանցիներին ներկայացնել հայկական գորգարվեստի հարուստ ավանդույթները, իսկ այդ յուրահատուկ գորգերը նրանք հնարավորություն ունեն տեսնել ոչ թե թանգարաններում, այլ Երևանի տարբեր փողոցներում»,- նշեց Անի Ոսկանյանը:
Ինչպես նախորդ տարի, այս տարի ևս պատշգամբներում տեսնելով գորգերն ու կարպետները, զբոսաշրջիկներն անմիջապես գնում են Հայկական գորգի ազգային կենտրոն, ծանոթանում հայկական գորգերի պատմության հետ. «Սա ուրախալի փաստ է, քանի որ Հայաստանից հեռանալիս նրանք իրենց հետ կտանեն նաև այդ պատկերները՝ Երևանի խորհրդանիշ հանդիսացող շենքերի պատշգամբներում կախված հայկական գորգերը»:
Գիտացուցադրական բաժնի ղեկավարը նշեց նաև, որ տարեցտարի գորգերի ցուցադրման աշխարհագրությունը կընդլայնեն, և հետագայում ֆլեշմոբ կկազմակերպեն մարզերում, սահմանամերձ գյուղերում. «Մեր նպատակն է՝  Հայաստանի բոլոր տների պատշգամբները տեսնել հայկական գորգերով զարդարված»:
Անի Ոսկանյանը հայտնեց, որ ֆլեշմոբը կտևի  երկու օր՝ սեպտեմբերի 20-21-ը, սակայն, եթե քաղաքացիները կամ հաստատությունները կցանկանան մի քանի օր էլ ցուցադրել հայկական գորգերը, իրենք միայն կողջունեն:
Ի դեպ, այս տարի բացի պատմամշակութային շենքերից, թանգարաններից, ֆլեշմոբին միացել են նաև ռեստորաններ, սրճարաններ, ժամանցի այլ վայրեր:
Նշենք, որ ֆլեշմոբին միացել են ոչ միայն Երևանի բնակիչները: «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում Աննա Մազմանյանը գրել է, որ ինքը ևս միացել է ֆլեշմոբին: «Մոսկվայում եմ, բայց միանում եմ»,- գրել է նա:
Անի Ոսկանյանից հետաքրքրվեցին՝   մտավախություն չունե՞ն, որ քաղաքացիները ֆլեշմոբին կմիանան ոչ հայկական գորգերով, նա ասաց, որ իրենք կոչ են արել՝  ցուցադրել միայն հայկական գորգեր. «Վաղ առավոտից շրջել եմ Երևանի փողոցներով, պատշգամբներում ցուցադրված էին միայն հայկական գորգեր: Դա շատ ուրախացրեց ինձ,  նաև վստահ էի, որ մեր քաղաքացիները կհետևեն կոչին և կցուցադրեն միայն իրենց գույներով, խորհդանիշներով և  ինքնատիպությամբ աչքի ընկնող հայկական գորգեր»:
Նշենք նաև, որ 2017 թ-ին ստեղծվել է Հայկական գորգի ազգային կենտրոնը, որը հանդիսանում է «Որդան Կարմիր» հայկական գործի թանգարանի հիմնադիրը: Շուտով թանգարանը իր դռները կբացի Աբովյան 3 հասցեում՝   պատմամշակութային արժեք ներկայացնող շենքում:

Общество 20:35 20/09/2018 Армения
Начиная с раннего утра балконы историко-культурных зданий, музеев, жилых домов, а также музея ковра «Вордан кармир» были покрыты армянскими коврами.
Уникальный флешмоб по вывешиванию армянских ковров организован Национальным центром армянского ковра: флешмоб стартовал именно отсюда. Покрытый коврами на протяжении двух дней Ереван станет более красочным, ярким и символичным.
Руководитель научно-выставочного отдела Национального центра армянского ковра Ани Восканян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила, что их целью является восстановление национальных ценностей в уникальном формате, посредством национального флешмоба, сохранение армянского наследия, а также, чтобы сделать армянский ковер более узнаваемым во всем мире. По её словам, армянский народ стоит у истоков ковроделия, является одним из народов, занимающихся ковроделием.
«Проводимый уже второй год флешмоб, предоставит возможность туристам, ереванцам представить богатые традиции армянского ковроделия, у них есть возможность увидеть эти уникальные ковры не в музеях, а на различных улицах Еревана», – отметила А. Восканян.
Как в прошлом, так и в этом году, туристы, увидев на балконах города вывешенные ковры, сразу же направляются в Национальный центр армянского ковра, знакомятся с историей армянского ковроделия. «Это очень радостный факт, поскольку уезжая из Армении, туристы возьмут с собой фотографии, с изображением армянских ковров, вывешенных на балконах зданий, являющихся символами Еревана», – добавила А. Восканян.
А. Восканян отметила также, что они расширят географию выставки армянских ковров, и в дальнейшем флешмоб будет организован также в областях РА, приграничных селах. «Наша цель в том, чтобы все балконы зданий Армении были украшены армянскими коврами», – отметила она.
А. Восканян сообщила, что флешмоб проводится с 20 по 21 сентября, однако, если граждане или представители организаций, учреждений захотят ещё несколько дней демонстрировать армянские ковры, они только поприветствуют это.
Кстати, в этом году, кроме историко-культурных зданий, музеев, к флешмобу присоединились также рестораны, кафе и пр.
Отметим, что к флешмобу присоединились не только жители Еревана. В соцсети Facebook Анна Мазманян на своей странице написала, что также присоединилась к уникальному флешмобу. «Я сейчас в Москве, но присоединяюсь к флешмобу», – написала она.
Корреспондент поинтересовался у Ани Восканян, нет ли обеспокоенности, что граждане присоединятся к флешмобу, представив не армянские ковры, на что она ответила, что они призвали демонстрировать исключительно армянские ковры. «Рано утром я обошла улицы Еревана, на балконах вывешены исключительно армянские ковры. Это меня очень обрадовало, я также была уверена, что наши граждане последуют за призывом и продемонстрируют армянские ковры, исключительно с присущими им цветами, символами и оригинальностью», – пояснила А. Восканян.
Отметим также, что в 2017 году был создан Национальный центр армянского ковра, который является основателем музея армянского ковра «Вордан кармир». Вскоре музей откроет свои двери также по адресу ул. Абовян 3 – в здании, представляющем историко-культурную ценность.