Իրավունք 15:45 09/12/2018 Հայաստան
Դեկտեմբերի 9-ին՝ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների օրը, Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի թեժ գծին ժամը 15:00-ի դրությամբ ստացվել է ընտրական գործընթացին վերաբերող 37 ահազանգ:
ՄԻՊ-ից հայտնում են, որ աշխատակազմի թեժ գծին ստացված ահազանգերը հիմնականում վերաբերել են ընտրատեղամասի մատչելիության և կահավորման հետ կապված խնդիրներին, հաշվառման վայրից տարբերվող վայրում ընտրելու հնարավորությանը, տեղամասային կենտրոններ ինքնուրույն ներկայանալու հնարավորություն չունեցող, այդ թվում՝ ստացիոնար բուժման մեջ գտնվող, ինչպես նաև քվեարկության օրը ընտրողների ցուցակում չընդգրկված անձանց ընտրական իրավունքի իրացմանը և մի շարք այլ խնդիրներին:
Թեժ գծին ստացված զանգերին զուգահեռ՝ Պաշտպանի աշխատակազմում նաև ուսումնասիրվել են այսօր լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում տեղ գտած ավելի քան 500 հրապարակում:
Պաշտպանի աշխատակազմում վերլուծվում են թեժ գծի և հրապարակումների միջոցով վեր հանված ընտրական իրավունքների իրացմանն առնչվող խնդիրները, ներառյալ՝ մարզերում: Պաշտպանին վերապահված լիազորությունների շրջանակում մարզեր գործուղված արագ արձագանքման խմբերի միջոցով իրավասու մարմիններից պահանջվում են պարզաբանումներ դրանց մասով ձեռնարկված քայլերի ուղղությամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը գործում է վաղ առավոտից։ Ընտրական իրավունքների իրականացմանն առնչվող բողոքները կամ ահազանգերը Պաշտպանի աշխատակազմ կարելի է ուղղել թեժ գծի հեռախոսահամարներով՝ 116 կամ (096) 116 100:

Право 16:31 09/12/2018 Армения
Сегодня, 9 декабря – в день проведения внеочередных выборов в Национальное Собрание Армении, на телефон «горячей линии» офиса Защитника прав человека РА по состоянию на 15:00 по местному времени получено 37 сообщений касательно электорального процесса.
Как сообщают из Офиса Омбудсмена РА, полученные сигналы в основном касались проблем, связанных с доступностью и оснащением избирательных участков, возможностью голосования в месте, отличающемся от указанного места учета гражданина, реализацией прав избирателей, не имеющих возможности явиться на избирательный участок, в том числе, получающих стационарное лечение, а также не включенных в список избирателей в день голосования лиц и другие вопросы.
Параллельно с получаемыми по телефону «горячей линии» сигналами, в Офисе Защитника прав человека также были изучены свыше 500 публикаций, опубликованных сегодня в СМИ и социальных сетях. В Офисе Омбудсмена РА анализируются проблемы, касающиеся реализации избирательных прав, выявленные посредством телефона «горячей линии» и публикаций, включая – области РА.
В рамках закрепленных за Омбудсменом РА полномочий, посредством направленных в области групп быстрого реагирования от компетентных органов требуются разъяснения по части предпринятых в этом направлении шагов.