Քաղաքական 10:46 18/03/2019 Աշխարհում
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն իր նախարարներին խնդրել է հրաժարական տալ։ Այս մասին թվիթերում հայտնել է երկրի փոխնախագահ Դելսի Ռոդրիգեսը:
«Նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն դիմել է գործադիր իշխանության բոլոր մարմիններին` հրաժարական տալու խնդրանքով`Բոլիվարյան կառավարության խորքային վերակազմավորման  համար», - ասել է տիկին Ռոդրիգեսը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի վերջին Վենեսուելայի Ազգային Ժողովի նախագահ Խուան Գուայդոն իրեն հայտարարեց որպես երկրի ժամանակավոր նախագահ: Նրան աջակցում են Միացյալ Նահանգները, Լատինական Ամերիկայի մի շարք երկրներ և եվրոպական շատ երկրներ: Ռուսաստանը, Չինաստանը, Թուրքիան և Կուբան օրինական են համարվում նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին:
Վենեսուելայի Meganalisis ընկերության հարցումը ցույց է տվել, որ վենեսուելացիների 88.9% -ը ցանկանում է, որ Նիկոլաս Մադուրոն հրաժարական տա:

Politics 11:02 18/03/2019 World
Venezuela President Nicolas Maduro asked his cabinet ministers to offer their resignations in a sign he wants to reshuffle leadership among those closest to him, Bloomberg reports.
“President @NicolasMaduro has asked the entire Executive Cabinet to offer their charges for resignation for the purpose of a profound reorganization of the methods and operation of the Bolivarian government to shield the Homeland of Bolivar and Chavez from any threat,” Vice President Delcy Rodriguez said in a tweet. Maduro’s verified account retweeted the message.
Maduro is facing international pressure to step down amid one of the worst economic and political crises in recent times. A massive power outage that plagued the country for almost a week recently halted water service, stalled refineries, paralyzed the transport system and sparked violence and looting.
The U.S. and 50 other countries recognize National Assembly leader Juan Guaido as the legitimate president.