Քաղաքական 17:51 13/04/2019
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը շնորհակալական նամակ է հղել Իտալիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյին։
«Հարգելի պարոն նախագահ,
թույլ տվեք ՀՀ Ազգային ժողովի և անձամբ իմ անունից խորին շնորհակալություն հայտնել Իտալիայի Պատգամավորների պալատի կողմից Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ որոշման ընդունման համար:
Վստահ եմ, որ Պատգամավորների պալատի այդ քայլն իր կարևոր նպաստը կունենա մարդկության դեմ նման ոճրագործությունների կանխարգելման գործում:
Իտալիայի Պատգամավորների պալատը ևս մեկ անգամ հավաստեց իր հավատարմությունը համամարդկային այն բարձր արժեքներին, որոնք դավանում է Իտալիսյի ժողովուրդը: Ընդունեք խնդրեմ, հարգելի պարոն նախագահ, խորին հարգանացս հավաստիքը»,- ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհակալական նամակում:

Politics 18:40 13/04/2019 Armenia
Speaker of the parliament sends a letter of gratitude to President of the Italian Chamber of Deputies
Speaker of the Armenian parliament Ararat Mirzoyan has sent a letter of gratitude for the decision adopted by the Chamber of Deputies of Italy with regards to the Armenian Genocide,
According to it Italy reaffirms its commitments and obligations under the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.
“I am confident the decision adopted by the Chamber of Deputies will greatly contribute to the prevention of similar crimes against humanity. the Chamber of Deputies of Italy reaffirmed its commitment to universal values professed by the Italian people,” the message read in part.
To remind, on April 10 Italy’s lower house of parliament overwhelmingly approved a resolution calling on the government to “officially recognize the Armenian Genocide” and elevate the profile of the issue on an international level.