Քաղաքական 16:36 12/07/2019 Հայաստան
Հուլիսի 10-ից 11-ը ԶՈՒ մարտական պատրաստության վարչության պետ - ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանը Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում, մասնակցել է «Բարձր կատարողականության խաղաղապահ կարողությունների ձևավորում» թեմայով ՄԱԿ-ի խաղաղապահության գլխավոր շտաբերի պետերի համաժողովին:
ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ,  համաժողովի նպատակն է կենտրոնացնել ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններին ուժեր տրամադրող երկրների ջանքերը` խնդիրներն առավել արդյունավետ իրականացնելու համար: ՄԱԿ-ի խաղաղապահության ԳՇ պետերի հանդիպումն անցկացվել է երրորդ անգամ և հանդիսանում է մարտ ամսին կայացած ՄԱԿ-ի խաղաղապահության պաշտպանության նախարարների մակարդակով հանդիպման շարունակությունը:
Համաժողովի ընթացքում գեներալ-մայոր Ա.Մակարյանը հաստատել է ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններին աջակցելու և գործուղվող ուժերը նոր ընդունված մոտեցումներին համապատասխան պատրաստելու Հայաստանի հանձնառությունը:
Գեներալ-մայոր Ա.Մակարյանը համաժողովի շրջանակում նաև երկկողմ աշխատանքային քննարկումներ է անցկացրել Վրաստանի, Բելառուսի, Ռուսաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի գործընկերների հետ:

Политика 16:53 12/07/2019 В мире
Начальник управления боевой подготовки ВС РА - заместитель начальника генерального штаба ВС РА генерал-майор Андраник Макарян принял участие в прошедшей 10-11 июля в Нью-Йорке, в штаб-квартире ООН, конференции начальников ГШ, посвященной миротворческой деятельности Организации.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, цель конференции – сконцентрировать усилия предоставляющих силы для миротворческих миссий стран – для наиболее эффективного выполнения задач.
В ходе конференции генерал-майор Макарян подтвердил приверженность  Армении оказанию содействия миротворческим миссиям ООН и подготовке направляемых сил в соответствии с принятыми подходами.
В рамках конференции он также провел двусторонние рабочие обсуждения с коллегами из Грузии, Беларуси, РФ, Греции и Кипра.