Հասարակություն 11:54 26/07/2019 Հայաստան
Հուրգադայից ՀՀ քաղաքացիների տեղափոխման համար քննարկվում են մի քանի տարբերակներ: Այս մասին գրառում է կատարել փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանը։
«Խնդրի լուծումը գրեթե գտնվել է: Հայտնում եմ նաև, որ կառավարությունը պատրաստակամ է վճարել ՀՀ քաղաքացիներին չարթերային թռիչքով Եգիպտոսից Հայաստան տեղափոխելու համար:Մանրամասների մասին կտեղեկացնեմ մի փոքր ավելի ուշ»,-գրել է նա։
Panorama.am-ին արտաքին գործերի նախարարությունից հայտնեցին, որ Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանության կողմից գործադրվում են բոլոր հնարավոր ջանքերը, որպեսզի որքան հնարավոր է շուտ կազմակերպվի մեր քաղաքացիների ապահով վերադարձը Հայրենիք։
«Դեսպանության կողմից արդեն իսկ բանակցություններ են տարվում՝ հնարավորությամբ դեպքում վերադարձը կազմակերպել արդեն իսկ այսօր»,-ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Հիշեցնենք, որ A&R tour ընկերության միջոցով Եգիպտոս հանգստի մեկնած ավելի քան 100 քաղաքացիներ մնացել են օդանավակայանում, ընկերությունը թռիչքի համար գումար չի վճարել։

Политика 12:13 26/07/2019 В мире
Для перевозки застрявших в курортном египетском городе Хургада граждан Армении в Ереван обсуждается несколько вариантов, написал на своей странице в социальной сети Facebook руководитель офиса вице-премьера Тиграна Авиняна – Вараг Сисерян.
«Решение проблемы практически нашлось. Сообщаю также, что правительство готово заплатить для перевозки граждан Армении чартерным рейсом из Египта в Армению. Подробности представлю позднее», – написал он.
Из министерства иностранных дел Panorama.am сообщили, что посольство Армении в Египте прилагает все возможные усилия, чтобы безопасное возвращение граждан РА на Родину было организовано как можно скорее.
«Посольство ведет переговоры, чтобы при возможности возвращение было организовано уже сегодня», – сказала пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
Напомним, свыше 100 граждан Армении, отправившихся на отдых в Египет через компанию A&R tour, не могут вылететь из Хургады в Ереван. Компания не оплатила рейс.