Քաղաքական 13:20 03/03/2020 Տարածաշրջան
Իրանի արտգործնախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը շնորհակալություն է հայտնել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը  և բարեկամ երկրներին կորոնավիրուսի դեմ պայքարին աջակցելու համար՝ չնայած ԱՄՆ տնտեսական ահաբեկչությանը: Այս մասին գրում է Irna գործակալությունը։
«Մենք երախտապարտ ենք ԱՀԿ-ին և բարեկամական երկրներին՝ COVID-19-ի դեմ պայքարում համերաշխության համար, մինչդեռ մենք կանգնած ենք Միացյալ Նահանգներից տնտեսական ահաբեկչության դեմ, ինչը վտանգում է Իրանում հիվանդներին», - գրել է Զարիֆը թվիթերում:
Իրանի արտգործնախարարը նաև նշել է, որ Իրանին դեռ պետք են դիմակներ, շնչառական սարքեր, վիրաբուժական զգեստներ, պաշտպանիչ հագուստ և կորոնավիրուսային ախտորոշիչ հավաքածուներ:
Ավելի վաղ Ֆրանսիան, Գերմանիան և Միացյալ Թագավորությունը Իրանին առաջարկել էին նյութական և ֆինանսական աջակցություն՝ նոր տեսակի կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարելու համար:
Հումանիտար օգնության առաջին խմբաքանակը Իրանին ԱՀԿ-ի միջոցով առաքվել է նախօրեին Դուբայից՝ ռազմական ինքնաթիռներով, որոնցում եղել են ախտորոշիչ սարքեր, բժշկական սարքավորումներ, պաշտպանիչ հագուստ և ձեռնոցներ:

Politics 14:31 03/03/2020 Region
Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif thanked the World Health Organization (WHO) and friendly nations for their solidarity with Iran in combating the coronavirus outbreak amid US sanctions against the country, Tasnim News Agency reported.
“Grateful to the WHO and friendly nations for solidarity in fighting COVID19 in face of US Economic Terrorism, which has endangered Iranian patients,” he tweeted.
According to the minister, Iran urgently needs N95 face and 3-layer masks, ventilators, surgical gowns, coronavirus test kits, PPF and face/body shields.
It came after Iran earlier in the day received the first planeload of assistance from the WHO, including eight tons of medicines and test kits, to help the country in its battle against the new coronavirus outbreak.
A United Arab Emirates military aircraft carrying the aid landed at Tehran's Imam Khomeini International Airport on Monday. Representatives of the UN's health agency have also arrived in Iran to examine the country's handling of the virus.
Iran’s Health Ministry on Monday said the disease has claimed 66 lives and infected 1,501 others so far. Also 291 people have fully recovered.