Քաղաքական 20:10 14/05/2020 Հայաստան
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը  չճանաչված միավոր է, այն միջազգային իրավունքի սուբյեկտ չի հանդիսանում։ ԵՄ-ն և ԵՄ երկրները չեն ճանաչել ԼՂ-ն որպես Հանրապետություն, ուստի և Եվրոպական միությունը չի կարող հիմնել այնտեղ ներկայացուցչություն այս պահին»,-այսօր Ազատություն ռադիոկայանի ֆեյսբուքյան ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը՝ պատասխանելով հարցի, թե ինչու ԵՄ-ն ներկայացուցչություն չի հիմնում Արցախում։
Դեսպանը նշեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը շարունակում է մնալ  գերառաջնահերթություն, ԵՄ-ն շարունակում է աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի  համանախագահների ջանքերին և ԵՄ-ն կոչ է անում ակտիվացնել բարձր մակարդակի բանակցությունները՝ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։
«Այս հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում և պետք է անպայմանորեն կիրառվի քաղաքական հանգուցալուծում, որը կհամապատասխանի միջազգային օրենքին»,-ասաց Անդրեա Վիկտորինը, հավելելով, որ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել խաղաղաշինական գործընթացներին ու  մարդկանց միջև շփումներին երկու կողմերում։
Խոսելով Հայաստանի հետ ԵՄ վիզաների ազատականացման երկխոսության մասին հարցին՝ դեսպանը նշում է, միանշանակ կա  վիզաների ազատականացման հեռանկար, որն ամրագրված է նաև ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրում։
Դեսպանն ասաց, որ տեղյակ է, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն նաև սերտ համագործակցում է երկկողմ մակարդակով երկրների հետ՝ առկա մտահոգությունների վերացման ուղղությամբ, որոնք  երբեմն վերաբերում են ապաստան հայցողներին է վերաբերում։
«Վիզաների ազատականացման երկխոսության համար անհրաժեշտ է, որ որոշումը կայացվի ԵՄ անդամ 27 երկրների կողմից։ Բայց նաև կարծում եմ, որ անդամպետություններին անհրաժեշտ է պատշաճ հավաստիացում, որ ՀՀ քաղաքացիների շրջանումլիարժեք ըմբռնում կա, թե ինչ է վիզաների  ազատականացումը, քանի որ այն չի նշանակում հնարավորություն գտնվել Եվրոպայում երկարաժամկետ կամ ներգրավվել պրոֆեսիոանալ գործունեության մեջ։ Սա նշանակում է ճամփորդել Շենգենյան գոտում 6 ամսում 90 օրը չգերազանցող ժամանակով»,-ասաց դեսպանը։
Սոցիալական ցանցերում Բագրատ Սրբազանի անունից բացվող որևէ էջ կապ չունի ո՛չ Շարժման, ո’չ էլ Սրբազանի հետ

Политика 21:35 14/05/2020 Армения
«Нагорно-Карабахская Республика является непризнанной единицей, она не является субъектом международного права. ЕС и страны ЕС не признали Нагорный Карабах как республику, посему Европейский Союз не может основать там представительство в настоящий момент», – сказала посол ЕС в Армении Андреа Викторин на пресс-конференции в эфире армянской службы радио «Свобода» (Азатутюн), отвечая на вопрос, почему ЕС не основывает представительства в Арцахе (НКР).
Посол отметила, что мирное урегулирование карабахского конфликта остается приоритетной задачей, ЕС продолжает поддерживать усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ и призывает активизировать переговоры на высоком уровне – в направлении утверждения мира.
«У этого конфликта нет военного решения, и непременно должно быть применено политическое решение, соответствующее международному праву», – сказала Андреа Викторин, добавив, что ЕС продолжит поддерживать процессы, нацеленные на обеспечение мира и человеческих контактов с обеих сторон.
Говоря о диалоге Армении с ЕС о либерализации визового режима, посол отметила, что, безусловно, существует перспектива либерализации визового режима, что закреплено также в Соглашении Армения-ЕС.
Посол указала, что она в курсе того, что министерство иностранных дел РА также тесно сотрудничает со странами на двустороннем уровне в целях устранения существующих тревог, которые иногда касаются лиц, ищущих убежища.
«Для старта диалога по либерализации визового режима решение должны принять 27 стран-членов ЕС. Но я также считаю, что государства-члены нуждаются в надлежащем заверении в том, что у граждан Армении есть полное понимание, что собой представляет либерализация визового режима, поскольку это не означает возможности находиться в Европе в течение длительного времени или заниматься там профессиональной деятельностью. Это означает, что пребывание в Шенгенской зоне не должно превышать 90 дней в течение 6 месяцев», – сказала посол.