Իրավունք 15:15 26/10/2020 Հայաստան
«Ամեն դեպքում մենք այս պահին ՄԻԵԴ-ից որևէ բան չենք ստացել»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Նա նաև նշեց, որ այս պահին էլ սպասում են Հայաստանի կողմից 8 ռազմագերիների վերաբերյալ ՄԻԵԴ ներկայացրած գործով երեք ռազմագերիների վերաբերյալ պատասխանին։
«Որևէ նոր բան չկա, այնտեղ օրը նոր է բացվել, կարծում եմ, որ այսօր-վաղը կստանանք։ Մենք ամեն բան անում ենք, որ ռազմագերիների անվտանգությունն ապահովվի, նրանց իրավունքները չոտնահարվեն»,-ասաց Ե. Կիրակոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցչությունը ՄԻԵԴ դիմում է ներկայացրել 8 ռազմագերիների մասով, որոնց վերաբերյալ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում հոկտեմբերի 22-ին տեսանյութ էր տարածվել։ Կիրակոսյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ 5 ռազմագերիների մասով ստացել են ՄԻԵԴ-ի պատասխանը, որովհետև ի սկզբանե կարողացել են նրանց նույնականացնել, հետագայում՝ երկրորդ փուլում արդեն 3 հոգու մասով են դիմում ներկայացրել։

Право 15:45 26/10/2020 Армения
«Азербайджан по вопросу военнопленных каких-либо заявлений в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) не представлял. «Во всяком случае, мы на данный момент что-либо из ЕСПЧ не получали», – отметил в беседе с корреспондентом Panorama.am представитель Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян.
Он напомнил, что армянской стороной в ЕСПЧ было подано заявление в отношении 8 армянских военнопленных, уже получен ответ Евросуда относительно 5 военнопленных, теперь ждут ответа относительно остальных 3.
«Новостей пока нет, там день только начался, считаю, сегодня-завтра получим ответ. Мы делаем все для обеспечения безопасности военнопленных, соблюдения их прав», – указал Е.Киракосян.
Напомним, представительство Армении в Европейском суде по правам человека обратилось в ЕСПЧ по части 8 военнопленных, касательно которых в азербайджанских СМИ 22 октября были распространены видео. Киракосян ранее сообщил, что они получили ответ ЕСПЧ относительно 5 военнопленных, потому что ранее они смогли идентифицировать их, а позже, на втором этапе, они уже подавали заявления по части 3 человек.