Իրավունք 15:15 26/10/2020 Հայաստան
«Ամեն դեպքում մենք այս պահին ՄԻԵԴ-ից որևէ բան չենք ստացել»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Նա նաև նշեց, որ այս պահին էլ սպասում են Հայաստանի կողմից 8 ռազմագերիների վերաբերյալ ՄԻԵԴ ներկայացրած գործով երեք ռազմագերիների վերաբերյալ պատասխանին։
«Որևէ նոր բան չկա, այնտեղ օրը նոր է բացվել, կարծում եմ, որ այսօր-վաղը կստանանք։ Մենք ամեն բան անում ենք, որ ռազմագերիների անվտանգությունն ապահովվի, նրանց իրավունքները չոտնահարվեն»,-ասաց Ե. Կիրակոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցչությունը ՄԻԵԴ դիմում է ներկայացրել 8 ռազմագերիների մասով, որոնց վերաբերյալ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում հոկտեմբերի 22-ին տեսանյութ էր տարածվել։ Կիրակոսյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ 5 ռազմագերիների մասով ստացել են ՄԻԵԴ-ի պատասխանը, որովհետև ի սկզբանե կարողացել են նրանց նույնականացնել, հետագայում՝ երկրորդ փուլում արդեն 3 հոգու մասով են դիմում ներկայացրել։

Law 17:51 26/10/2020 Armenia
Azerbaijan has not lodged any appeal with the European Court of Human Rights (ECHR) over its prisoners of war captured by the Artsakh military, according to Armenia's representative to the ECHR Yeghishe Kirakosyan.
"In any case, we have not received any notification from the ECHR at this point," Yeghishe Kirakosyan told Panorama.am.
He also said that they were looking forward to the ECHR response to an appeal concerning three Armenian POWs.
"There is nothing new, the working day has just stated there, I think we will get it today or tomorrow. We are doing everything we can to ensure the safety of POWs, so that their rights are not violated," he said.
The Armenian representative to the European court has submitted an application to the ECHR concerning 8 prisoners of war, a video of whom was spread by Azerbaijani media outlets on October 22. Kirakosyan earlier stated that they had received a response of the ECHR regarding 5 POWs, because they were able to identify them from the beginning, afterwards they filed an appeal over the remaining three captives.