Հասարակություն 10:33 06/02/2021 Արցախ
Փրկարար-որոնողական աշխատանքների արդյունքում, երեկ՝ փետրվարի 5-ին հայտնաբերվել է ևս մեկ զոհված զինծառայողի աճյուն՝ Հադրութի ուղղությունից:  Դատաբժշկական փորձաքննությունից հետո պարզ կլինի նրա ինքնությունը: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը։
Որոնումներն այսօր շարունակվում են Հադրութի և Ջրականի (Ջեբրայիլ) ուղղություններում:
2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչև 2021 թվականի փետրվարի 5-ը հայտնաբերվել է ընդհանուր 1365 աճյուն:
Նշենք, որ նույն կառույցի երեկվա հաղորդագրության մեջ նշված էր. «2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչ այսօր որոնողական աշխատանքների ընթացքում  հայտնաբերվել է ընդհանուր 1355 աճյուն: Նախնական տվյալներով, դրանցից 15-ը՝ քաղաքացիական անձինք են»։
Panorama.am-ը Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանից հետաքրքրվեց, թե ինչո՞ւ է մեկ օր տարբերությամբ հայտնաբերված աճյունների ընդհանուր թիվը 10-ով ավելացել, մինչդեռ մեկ օրում 1 աճյուն է հայտնաբերվել։
«Որոնողական աշխատանքների ընթացքում եղել են դեպքեր, երբ հայտնաբերված դիերի ինքնությունը պարզ է եղել կամ Սյունիքի մարզի հարակից տարածքում է հայտնաբերվել ու ավելի հեշտ է եղել տեղափոխել Գորիս, մեզ մոտ ընդհանուր թվում չի արձանագրվել։
Բայց ընդհանուր նոյեմբերի 13-ից որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է 1365 աճյուն»,- ասաց Հ. Թադևսոյանը։

Society 14:24 06/02/2021 Armenia
Artsakh search and rescue squads on Friday found the body of another serviceman killed in the 2020 war, the State Service of Emergency Situations reported on Saturday.
The soldier’s remains were retrieved from Hadrut, the service said, adding the body is yet to be identified through a forensic DNA analysis.
Search operations continue today in Hadrut and Jrakan (Jabrayil).
Since November 13, 1,365 bodies of fallen troops and civilians have been recovered from the former areas of combat operations. According to preliminary data, 15 of the victims were civilians, the service said.
Earlier on Friday, a total of 1,355 bodies were reported to have been found during the search operations. Today’s numbers have increased by 10 despite the fact that only one soldier’s body was found by rescuers in one day.
Panorama.am reached the spokesman of the State Service of Emergency Situations, Hunan Tadevosyan, for comments on the matter.
“During the search, there were cases when the identities of the found bodies were established or the bodies were found in the areas adjacent to Syunik Province and were easier to transfer to Goris, therefore the data were not included in our general statistics,” he said.