Քաղաքական 11:24 12/02/2021 Աշխարհում
Չինաստանի հեռարձակման կարգավորիչը «BBC World News»-ը հեռացրել է եթերից՝ երկրում «բովանդակության լուրջ խախտման համար»։ Այս մասին գրում է Euronews-ը՝ հղում կատարելով չինական պետական լրատվամիջոցներին:
Լուրը հաղորդվել է ինչպես Xinhua News պետական գործակալության, այնպես էլ CGTN պաշտոնական հեռարձակողի կողմից:
Xinhua-ն հայտնել է, որ Միացյալ Թագավորության հեռարձակողի՝ Չինաստանի հետ կապված զեկույցները հակասում են «այն պահանջներին, որ նորությունների հաղորդումը պետք է լինի ճշմարիտ և անկողմնակալ, և խարխլում է Չինաստանի ազգային շահերն ու էթնիկ համերաշխությունը»:
Ռադիոյի և հեռուստատեսության ազգային վարչությունը (NRTA) հավելել է, որ հեռուստաալիքին թույլ չի տրվի շարունակել գործունեությունը Չինաստանի տարածքում, և դրա հեռարձակման հայտը չի ընդունվի գալիք տարվա համար:

Politics 11:48 12/02/2021 World
China’s broadcasting regulator has taken BBC World News off air in the country for “serious content violation”, Euronews reports, citing Chinese state media.
The news has been reported by both the state-run agency Xinhua News and the official broadcaster CGTN.
Xinhua said the UK broadcaster's China-related reports contravened "requirements that news reporting must be true and impartial, and undermined China's national interests and ethnic solidarity".
The National Radio and Television Administration (NRTA) added that the channel would not be allowed to continue operating within Chinese territory and its broadcasting application would not be accepted for the coming year, the state media said.