Հասարակություն 13:06 15/08/2014
«Իրաքում եզդիական հիմնախնդրի կապակցությամբ պետական մակարդակով Հայաստանի անելիքների մասին վերջին օրերի քննարկումներն, ըստ իս, պետք է բերել ռացիոնալ տիրույթ, որի արդյունքում ինքնըստինքյան դուրս կմնան շատ գեղեցիկ և ոգեշնչող, իսկ երբեմն նույնիսկ ականջ շոյող, բայց փաստացիորեն մեր երկրի հնարավորությունների սահմաններից դուրս կամ ըստ էության անիրականանալի առաջարկները»,-այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել իրանագետ, ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դոցենտ Վարդան Ոսկանյանը:
«Նաև սեփական գործունեության մասին չբարձրաձայնող Հայաստանի ազգությամբ հայ քաղաքացիների համեստ ջանքերի արդյունքում, որքանով տեղյակ եմ, մեր պետությունը պատրաստակամ է որոշակի դրամական և դիվանագիտական օժանդակություն տրամադրել ցեղասպանության աղետի մատնված իրաքյան եզդիներին:
Այս առումով խնդրին հետամուտ Հայաստանի եզդիական կազմակերպություններն, ըստ իս, պետք է հանդես գան հստակ մշակված ծրագրով, որը պետք նշված պատրաստակամության շրջանակներում ներառի արդյունավետ քայլերի իրատեսական առաջարկներ:
Բերեմ մի կոնկրետ օրինակ կապված եզդիների խնդրի ՄԱԿ-ում բարձրաձայնման պահանջի հետ: Ակնհայտ է, որ Երևանի հնարավորությունները միջազգային այդ հարթակում բավական սահմանափակ են, սակայն ենթադրենք, թե ներդնելով իր ողջ կարողությունները մեր երկիրը հասնի նման մի քննարկման կազմակերպմանը, ի՞նչ է դա տալու Սինջարի լեռներում հենց հիմա աղետալի իրավիճակում գտնվող եզդիներին: Արդյո՞ք ավելի արդյունավետ չէ՞ր լինի խոստացված դրամական և դիվանագիտական օժանդակության շրջանակներում դիտարկել, օրինակ, տեղահանված որոշ իրաքցի եզդի ընտանիքների տեղափոխությունը Հայաստան:
Պարսկական առածն ասում է՝ «մեծ քար վերցնելը չխփելու նշան է», կարծում եմ, հենց այս իմաստնության շրջանակներում էլ մեր հայրենակից եզդիները պետք է մոտենան այն «խորհրդատվությանը», որը նրանց տրամադրվում է շատ դեպքերում զուտ մի քանի ժամով եզդիագետ, իսկ որ ավելի վատ է, եզդիասեր դարձածների կողմից»,-ասված է գրառման մեջ:

В мире 15:24 15/08/2014
Проходящие в эти дни обсуждения о действиях, которая Армения на государственном уровне должна предпринять в связи с проблемой езидов в Ираке, необходимо перенести в рациональную плоскость, что будет способствовать исключению красивых и даже ласкающих слух, но фактически выходящих за рамки возможностей республики и, по сути, неосуществимых предложений. Такое мнение на своей странице в социальной сети Facebook выразил доцент факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
«Кроме того, благодаря скромным усилиям граждан Армении, не трубящих о своей деятельности, насколько мне известно, наше государство готово оказать определенное денежное и дипломатическое содействие иракским езидам, оказавшимся на грани геноцида.
В этом плане езидские организации Армении, на мой взгляд, должны выступить с четко разработанной программой, которая должна включать реалистичные предложения касательно эффективных действий.
Хотелось бы привести конкретный пример, связанный с требованием озвучивания проблемы езидов в ООН. Ясно, что возможности Еревана на этой международной площадке довольно ограниченны, однако предположим, что внедряя все свои способности, наша страна добьется организации подобного обсуждения. Что это даст езидам, оказавшимся на данный момент в бедственном положении на склонах горы Синджар? Не считаете ли вы более эффективным рассматривать в рамках обещанного денежного и дипломатического содействия, к примеру, переселение некоторых семей иракских езидов в Армению?
Персидская пословица гласит: „Большой камень – знак того, что им не ударят”. Думаю, именно руководствуясь этой логикой, наши соотечественники-езиды должны подходить к советам некоторых лиц, переквалифицировавшихся всего на час в специалистов по проблемам езидов и, что еще хуже, вдруг воспылавших любовью к езидам», – отметил эксперт.