Տնտեսություն 15:08 18/04/2014
Մաքսային միությանն Հայաստանի անդամակցելու մասին պայմանագիրը չի ստորագրվի ապրիլի 29-ին. Վահրամ Ավանեսյան
Մաքսային միությանն Հայաստանի անդամակցելու մասին պայմանագրի ստորագրումը չի նախատեսվում ապրիլի 29-ին, ինչպես ավելի վաղ հայտարարել են որոշ լրատվաﬕջոցներ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պաշտոնապես հայտարարեց ՀՀ էկոնոﬕկայի նախարարի պաշտանակատար Վահրամ Ավանեսյանը:
Նրա խոսքերով` ապրիլի 25-ին նախատեսվում է Մաքսային ﬕությանը Հայաստանի անդամակցության ճանապարհային քարտեզի իրականացման նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի հանդիպումը` ամփոփելու ճանապարհային քարտեզով կատարված աշխատանքները:
«Կախված այդ հանդիպումից` աշխատանքային խումբը իր դիրքորոշումը ապրիլի 29-ին կներկայացնի Մաքսային միության բարձրագույն խորհրդի նիստին՝ նախագահների մասնակցությամբ: Այդ նիստի ժամանակ նախատեսվում է որոշում կայացնել Հայաստանի անդամակցության շուրջ, որը կարող է լինել ինչպես ժամկետների, այնպես էլ պայմանագրի նախապատրաստման հետ կապված»,- ասաց Վ.Ավանեսյանը:
Իսկ մայիսի վերջին, ըստ նրա, նախնական տվյալներով, նախատեսվում է ստորագրել երեք երկրների ﬕջև` Ռուսաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Եվրասիական տնտեսական ﬕության վերաբերյալ պայմանագիրը:
«Պայմանագրի նախապատրաստման աշխատանքները կապված են այն ապրանքների շուրջ բանակցությունների հետ, որոնց մասով Հայաստանը բացառություն է ցանկանում ստանալ ՄՄ մաքսատուրքերից: Դրանք հիմք են հանդիսանալու պայմանագրի պատրաստման ժամանակ: Ցանկացած պայմանագրի բովանդակային մասը բանակցությունների ավարտով է նախատեսվում իրականացնել»,- ասաց Վ.Ավանեսյանը:
Ինչ վերաբերում է բացառություններին, Վ.Ավանեսյանն ասաց, որ դեռ հայտնի չեն այդ ապրանքախմբերը:
«Ընդհանուր առմամբ` բառացությունների համար ներկայացված են շուրջ 900 ապրանքախմբեր, դրանց մեջ են ինչպես սպառման ապրանքներ, այնպես էլ միջանկյալ ապրանքներ»,- ասաց նա:
Նաև հավելեց, որ ապրանքախմբերում ընդգկված են ավտոմեքենաները, մսամթերքը, դեղորայքը, շինարարական նյութերը և այլն:
Նախարարի պաշտոնակատարը միաժամանակ նշեց, որ նման կարևորագույն խնդիրների շուրջ ավելի ուշադիր կլինի և լրագրողների հետ զրույցում, այսուհետ պատասխաններին միանգամից չի արձագանքի:

Политика 15:45 18/04/2014
На заседании Высшего Евразийского экономического совета в Минске 29 апреля не планируется подписание договора о вступлении Армении в Таможенный союз. Распространенную ранее рядом СМИ информацию сегодня на пресс-конференции официально опроверг и.о. министра экономики Армении Ваграм Аванесян.
По словам Аванесяна, на 25 апреля запланировано последнее заседание рабочей группы, созданной с целью реализации «дорожной карты» по вступлению Армении в ТС. Рабочая группа подведет итоги проделанной работы по «дорожной карте».
«В зависимости от результатов данной встречи рабочая группа представит свою позицию на заседании Высшего Евразийского экономического совета 29 апреля. Заседание будет проходить с участием президентов. На этом заседании планируется принять решение относительно членства Армении. Это решение может быть связано как со сроками, так и с подготовкой договора», – отметил и.о. министра экономики.
По его словам, договор о создании Евразийского экономического союза между тремя странами-членами ТС – Россией, Беларусью и Казахстаном – планируется подписать, по предварительным данным, в конце мая.
«Работы по подготовке договора связаны с переговорами вокруг таможенных изъятий для Армении по линии нескольких сотен видов товаров. Это послужит основанием при подготовке договора», – сказал В. Аванесян.
Что же касается списка изъятий, Ваграм Аванесян сказал, что пока неизвестны все включенные в список виды товаров. «В общей сложности, для изъятий представлены порядка 900 наименований товаров, куда входят как потребительские товары, так и промежуточные товары», – отметил он.