Քաղաքական 13:32 10/10/2015
«Մշակութային երկխոսությունը Ֆրանկոֆոնիայի ամենահիմնական արժեքներից է, որը նաև շատ կարևոր է անհանդուրժողականության դեմ պայքարի, սոցիալական մարգիլացման, ատելության հաղթահարման, ծայրահեղ բռնության վերացան համար»,- Երևանում ընթացող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության արտգործնախարարների համաժողովի 31-րդ նստաշրջանի բացման խոսքում ասաց Ֆրանկոֆոնիայում նախագահող Սենեգալի արտգործնախարար Մանքյոր Նդայեն:
Նա նշեց, որ անվտանգության ամրապնդման գործում կարևոր է նաև տնտեսական զարգացումը, երիտասարդների գործազրկության հաղթահարումը:
«Երկրներում անվտանգության ապահովումը պահանջում է բոլորիս համագործակցությունը, տնտեսական համերաշխությունը»,- ընդգծեց Սենեգալի արտգործնախարարը:
Նա նաև շեշտեց, որ միջազգային մեծ խնդիրների, մարտահրավերների, միգրացիոն ճգնաժամի լուծման գործում Ֆրանկոֆոնիան պետք է միշտ լսելի դարձնի իր ձայնը:
«Այս տեսլականով է, որ մենք կարող ենք մեր ջանքերը ներդնել ի նպաստ Ֆրանկոֆոնիայի, նրա խաղաղության, արժեքների, համերաշխության, ժողովրդավարության, մշակութային, լեզվական բազմազանության»,- նշեց Մանքյոր Նդայեն՝ ընդգծելով, որ բոլորը պատասխանատու են առավել բարձր բարձրացնելու Ֆրանկոֆոնիայի նշաձողը:
Ֆրանկոֆոնիայում նախագահող Սենեգալի արտգործնախարարը նաև շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանին՝ ջերմ ընդունելության համար. «Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպությանը լիիրավ անդամի կարգավիճակով անդամակցելուց ընդամենը երեք տարի անց Հայաստանն առաջարկեց հյուրընկալելու այս համաժողովը, որն արտահայտությունն է Ֆրանկոֆոնիայում իր հանձնառության, նրա արժեքներին իր հավատարմության: Հայաստանի նախագահի ներկայությունը համաժողովի բացմանը դրա վկայությունն է»:

Политика 14:49 10/10/2015
Диалог культур является одним из основных ценностей Франкофонии, который также важен для борьбы против нетерпимости, социальной маргинализации, а также для преодоления ненависти и насилия. Об этом заявил сегодня председательствующий во Франкофонии министр иностранных дел Республики Сенегал Манкур Ндиай на церемонии открытия 31-й сессии конференции глав МИД Международной организации Франкофонии (МОФ) в Ереване.
Манкур Ндиай отметил, что в действиях, направленных на укрепление безопасности, важным также является развитие экономики и сокращение безработицы среди молодежи.
«В целях обеспечения безопасности и экономической солидарности требуется сотрудничество всех стран», – подчеркнул глава МИД Сенегала.
Он также отметил, что Франкофония должна сделать свой голос слышимым в решении масштабных международных проблем и миграционного кризиса.
Глава МИД Сенегала также поблагодарил армянскую сторону за теплый прием и отметил, что организация Франкофонии во РА спустя 3 года после ее становления полноправным членом говорит о том, что приоритеты Армении полностью соответствуют ценностям Франкофонии. «Присутствие президента Армении на открытии сессии в очередной раз доказывает это», – добавил Манкур Ндиай.
Напомним, 10 октября стартовала 31-я сессия конференции министров иностранных дел Международной организации Франкофонии (МОФ) в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване. Генеральный секретарь Международной организации Франкофонии Микаэль Жан, дав старт мероприятию, заявила, что министерская конференция Международной организации Франкофонии – важное событие как для Организации, так и для Армении. На мероприятии с речью выступил президент РА Серж Саргсян.
В Ереване стартовала конференция министров иностранных дел Международной организации Франкофонии
Серж Саргсян: Только консолидацией усилий можно предотвратить повтор преступлений против человечества