Հասարակություն 12:47 04/04/2017 Հայաստան
Տարածքային ցուցակներում ներառված պատգամավորության թեկնածուների հավասար իրավունքի պահանջը չի կատարվել: Լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը՝ ներկայացնելով հեռարձակվող ԶԼՄ-ներում 2017թ. ԱԺ ընտրությունների լուսաբանման՝ մշտադիտարկման արդյունքները:
«Փաստորեն, առանձին թեկնածուներ ահռելի առավելություն էին ստանում մրցակիցների նկատմամբ, եթե հրավիրվում էին կամ հնարավորություն էին ստանում խոսել եթերով»,-ասաց նա:
Նավասարդյանն ասաց խնդրի լուծումը դժվար էր, քանի որ տարածքային ցուցակներում ընդգրկված թեկնածուների թիվն ահռելի մեծ էր: Սակայն մամուլի ակումբի ղեկավարը լուծման տարբերակներ կարող է  առաջարկել, ասաց՝ կանի ապրիլի 14-ին:
Հաջորդ մտահոգիչ բանը, որ արձանագրել է Նավասարդյանը, դեբատների բացակայությունն է:
«26 տարվա անկախ  ու ժողովրդավարական, զարգացած երկիր դառնալու հավակնություն ունեցող պետությունում բանավեճերի բացակայությունն արդեն դառնում է նյարդայնացնող»,-ասաց նա՝ մանրամասնելով, որ խոսքը ընտրություններին մասնակցող բոլոր ինը քաղաքական ուժերի առաջին համարների կամ վարչապետերի թեկնածուների մասնակցությամբ բանավեճի մասին է:
«Այն, որ նման բան Հայաստանում տեղի չի ունենում, շատ ոգևորող չէ: Կարծում եմ, որ եթե դա չի կայանում կամավոր կերպով, ապա մեկ անգամ բանավեճ անցկացնելու պահանջը պետք է ամրագրվի օրենքով»,-ասաց նա:

Политика 16:35 04/04/2017 Армения
Борис Навасардян: Отсутствие политических дебатов на выборах в Армении начинает раздражать, нужно законодательно их прописать
Для кандидатов в депутаты Национального Собрания Армении, выдвинутых на выборах 2 апреля по рейтинговому списку политических сил, не были обеспечены гарантии равенства прав. Об этом заявил сегодня журналистам председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян, комментируя итоги парламентских выборов.
«Оказывается, некоторые кандидаты получали преимущества перед соперниками в случае, если были приглашены или у них была возможность высказаться в эфире», – сказал он.
По словам Б. Навасардяна, решение проблемы было сложным, поскольку число кандидатов, выдвинутых по территориальным спискам, было невообразимо большим. Однако председатель пресс-клуба заявил, что может предложить несколько вариантов решения данной проблемы, которые он представит 14 апреля.
По словам Навасардяна, следующим моментом, вызывающим беспокойство, было отсутствие дебатов между политическими силами.
«В демократической стране с 26-летней историей независимости, стремящейся стать развитым государством, факт отсутствия политических дебатов уже начинает раздражать», – отметил он.
Б. Навасардян добавил, что речь идет об организации дебатов между возглавляющими списки всех 9 политических сил или кандидатов на пост премьер-министра страны.
«То обстоятельство, что в Армении не проводится ничего подобного, не очень вдохновляет. Считаю, что если это не происходит добровольно, то необходимо законодательно закрепить организацию хотя бы одних дебатов», – подчеркнул он.