Իրավունք 10:05 06/06/2017 Հայաստան
ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում քննված գործերով առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու, կաշառքի միջնորդության և ինչպես դատական իշխանության, այնպես էլ` այլ պաշտոնատար անձանց կողմից  կաշառք ստանալու դեպքեր:
ՀՀ գլխավոր դատախազության հաղորդմամբ,  ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից իրենց լիազորությունների իրականացման արդյունքում օրենքով սահմանված կարգով ստացված փաստական տվյալները ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ուղարկվել են  ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ օրենքով սահմանված կարգով ընթացք տալու հանձնարարությամբ:
Նշված փաստերի կապակցությամբ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի (Կաշառք ստանալը), 312-րդ հոդվածի (Կաշառք տալը) և 313-րդ հոդվածի (Կաշառքի միջնորդությունը) հատկանիշներով հարուցվել են քրեական գործեր, որոնցով իրականացված նախաքննությամբ ՀՔԾ քննիչների, ԱԱԾ և ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից իրականացված համակարգված, հատուկ պլանավորված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2014 թվականի հուլիսի 25-ին Վարդենիս քաղաքի «Սև հողեր» կոչվող թաղամասում գտնվող «Ցուլ» ռեստորանի տարածքում խմբի կողմից զենքի գործադրմամբ  կատարված խուլիգանության, դանակահարության փաստի առթիվ քննվող քրեական գործով մեղադրյալ Գ.Գ.-ի ծնողներն իրենց որդու օգտին գործողություններ կատարելու նպատակով՝ 2015թ. հունիսին 1.880.000 ՀՀ դրամին համարժեք 4000 ԱՄՆ դոլար կաշառք  են տվել Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազ Ս.Շհոյանին, ով ստացել է կաշառքը սակայն չի կատարել խոստումը, 2015թ. հուլիսի 1-ին Գ.Գ-ն կալանավորվել, ապա  դատի է տրվել:
Նույն քրեական գործի դատաքննության ընթացքում մեղադրյալ Գ.Գ.-ի ծնողները Վարդենիս քաղաքի  բնակիչ Հ.Կ-ի և Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահի վարորդ Կ.Մ-ի միջոցով գործով վարույթ իրականացնող՝ Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ  Ա.Պետրոսյանին տվել են 11.343.373 ՀՀ դրամին համարժեք 23.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք՝ իրենց որդուն մեղմ պատասխանատվության ենթարկելու, նույն գործով մեղադրյալ՝ իրենց դստեր ամուսին Մ.Կ-ին պատասխանատվությունից ազատելու նպատակով: Ա.Պետրոսյանը 2016թ. մարտի 18-ին  կայացրել է պայմանավորված  դատական ակտը:
Գործով մեղադրող դատախազի  կողմից բերված վերաքննիչ բողոքի հիման վրա ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը անօրինական և անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ բեկանել է նշված դատական ակտը և գործն ուղարկել նույն դատարան՝ նոր քննության:
Բացի այդ, բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ Գեղարքունիքի մարզի Ձորագյուղ համայնքի բնակիչ Զ.Գ-ի անշարժ գույքի կապակցությամբ վճռի պարզաբանում տալու համար Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Ա.Պետրոսյանը և նույն դատարանի դատավոր Վ.Վարդանյանը խմբով նշված քաղաքացու ամուսնուց վերջինիս ներկայացուցչի միջնորդությամբ ստացել են 1.011.600 ՀՀ դրամին համարժեք 120.000 ՌԴ ռուբլի կաշառք, որի արդյունքում դատավոր Վ.Վարդանյանը կայացրել է պայմանավորված ակնհայտ ապօրինի դատական ակտը:
Քրեական գործով կաշառք տալու կասկածանքով ձերբակալվել են Վարդենիս քաղաքի բնակիչներ Կ.Գ.-ն, Մ.Գ.-ն, Գ.Գ.-ն և վերջին գործով միջնորդ Է.Չ.-ն, ովքեր տվել են խոստովանական ցուցմունքներ: Կաշառք տալուն օժանդակելու համար ձերբակալվել են Վարդենիս քաղաքի բնակիչ Հ.Կ.-ն և Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահի վարորդ Կ.Կ.-ն: Նույն գործով կաշառք ստանալու համար ձերբակալվել է նաև Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազ Ս.Շհոյանը:
Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Ա. Պետրոսյանին և դատավոր Վ. Վարդանյանին կաշառք ստանալու համար որպես մեղադրյալ ներգրավելու, նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորում ընտրելու թույլտվություն ստանալու մասին ՀՀ Նախագահին առաջարկ ներկայացնելու նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազը 05.06.2017թ. միջնորդությամբ դիմել է Արդարադատության խորհրդին, որի՝ նույն օրվա որոշումներով Ա. Պետրոսյանի վերաբերյալ միջնորդությունները բավարարվել են:

Право 12:15 06/06/2017 Армения
Генпрокуратура Армении представила подробности резонансного дела о взяточничестве с участием прокурора и судей
В результате проведенных сотрудниками Службы национальной безопасности Армении широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий раскрыты случаи взяточничества в особо крупных размерах по уголовным делам, расследуемым в производстве суда общей юрисдикции Гегаркуникской области РА. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
Полученные фактические данные в предусмотренном законом порядке генеральным прокурором Армении переданы в Специальную следственную службу РА.
Возбуждены уголовные дела по признакам ст. 311 («Получение взятки»), 312 («Дача  взятки») и 313 («Посредничество во взяточничестве») УК Армении.
Добыто достаточно доказательств того, что родители Г.Г., обвиняемого по делу об инциденте с хулиганством и поножовщиной, имевшем место 25 июля 2014 года на территории ресторана «Цул» в Варденисе, в июне 2015 года дали взятку в размере 4 тыс. долларов прокурору Гегаркуникской области С.Шхояну за действия в пользу их сына.   Прокурор деньги взял, однако обещания не выполнил: 1 июля 2015 года Г.Г. был арестован, затем предстал перед судом.
Однако, как сообщается, родители обвиняемого по делу Г.Г. через жителя Вардениса А.К. и водителя председателя суда общей юрисдикции Гегаркуникской области дали председателю суда общей юрисдикции Гегаркуникской области А.Петросяну взятку в размере 23 тыс. долларов для назначения их сыну мягкой меры наказания и освобождения от ответственности зятя М.К., проходящего обвиняемым по тому же делу. А. Петросян 18 марта 2016 года вынес заранее оговоренный судебный акт.
Апелляционный уголовный суд РА отменил вышеуказанный вердикт – ввиду его незаконности и необоснованности, отправив дело в тот же суд на новое рассмотрение.
Кроме того, как указывается, добыто достаточно доказательств того, что за разъяснение решения по поводу недвижимости жительницы села Дзорагюх  З.Г. председатель суда общей юрисдикции Гегаркуникской области А.Петросян и судья того же суда В.Варданян получили от мужа вышеупомянутой гражданки при посредничестве его представителя взятку в размере 120 тысяч рублей. В результате судья В. Варданян вынес оговоренное, заведомо незаконное решение.
По подозрению в даче взятки задержаны жители Вардениса К.Г, М.Г, Г.Г. и посредник Э.Ч., которые дали признательные показания.
По подозрению в пособничестве в даче взятки задержан житель Вардениса А.К и водитель председателя суда общей юрисдикции Гегаркуникской области К.К.
По подозрению в получении взятки задержан прокурор Гегуркуникской области С.Шхоян.
Отмечается также, что генеральный прокурор Армении 5 июня 2017 года обратился в Совет правосудия с ходатайствами об обращении к президенту РА с предложением о даче разрешения на привлечение председателя суда  А.Петросяна и судьи В.Варданяна в качестве обвиняемых в получении взятки и избрание в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу.
Ходатайства в отношении А.Петросяна удовлетворены. Ходатайства в отношении В.Варданяна будут рассмотрены 6 июня.