Սպորտ 16:31 12/10/2017 Հայաստան
«Ընդհանուր առմամբ գոհ եմ Ստեփան Սարգսյանի անվան միջազգային մրցաշարում Հայաստանի ըմբիշների մրցելույթներից: Հիանալի է, որ մեծ թվով ազատ ոճայիններ իրենց դրսևորելու հնարավորություն ունեցան»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփելով մրցաշարի արդյունքներն ասել է ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
«Այս մրցաշարն ինձ համար լավ առիթ էր՝ նորից տեսնելու մեր ըմբիշների գոտեմարտերը, հասկանալու նրանց հնարավորությունները: Բոլորին ուսումնասիրեցի: Խոստումնալից ըմբիշներ ունենք, որոնք կհրավիրվեն հավաքական:
61 կգ քաշային կարգում հաղթող դարձած Ղազար Համբարձումյանը լավ գոտեմարտեր անցկացրեց, 57 կգ քաշային կարգում բոլոր մրցանակակիրները մեր տղաներն էին:
Վալոդյա Ֆրանգուլյանն այս մրցաշարում կրկին գոտեմարտեց 65 կգ քաշային կարգում: Ըմբշամարտի նոր կանոնները հաշվի առնելով՝ ավելի նպատակահարմար է, որ Ֆրանգուլյանն այսուհետ հանդես գա այդ քաշում»- ասել է Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
Մարզիչը տեղեկացրել է՝ տարվա վերջին կկայանա Հայաստանի առաջնությունը, որի արդյունքում կձևավորվի ազգային հավաքականը: Հունվարից Հաբեթնակ Կուրղինյանի թիմը կսկսի պատրաստվել Եվրոպայի առաջնությանը:

Спорт 19:50 12/10/2017 Армения
Апетнак Кургинян доволен выступлениями армянских борцов на международном турнире имени Степана Саркисяна
«В целом, я доволен выступлениями армянских борцов на международном турнире имени Степана Саркисяна», – заявил главный тренер сборной Армении Апетнак Кургинян, подводя итоги соревнования. Информацию передает пресс-служба НОК Армении.
«Здорово, что возможность проявить себя получили столько вольников», – сказал он.
«Этот турнир был для меня хорошим поводом вновь увидеть схватки наших борцов, понять их возможности. Я смог просмотреть всех. Есть многообещающие борцы, которых пригласим в сборную.
Победителем в весовой категории 61 кг стал Казар Амбарцумян, который провел хорошие поединки. В весовой категории 57 кг все призеры оказались нашими спортсменами», – отметил он.
«Володя Франгулян на этом соревновании вновь боролся в весовой категории 65 кг. Учитывая новые правила борьбы, более целесообразно, чтобы Франгулян в дальнейшем выступал в этой весовой категории», – сказал Апетнак Кургинян.
Наставник сообщил, что в конце года состоится чемпионат Армении, по результатам которого будет сформирована национальная сборная. С января подопечные Апетнака Кургиняна начнут готовиться к чемпионату Европы.