Հասարակություն 10:14 29/01/2018 Հայաստան
Հունվարի 28-ին, ժամը 16:14-ին ահազանգ է ստացվել, որ Արագածոտնի մարզի Արայի լեռան վրա` Ծաղկեվանքի մոտ, ձնաբքի պատճառով քաղաքացի է կորել, կան վիրավորներ. անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը:
ԱԻՆ-ից հայտնում են, որ դեպքի վայր են մեկնել հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական ջոկատը, մեկ մարտական հաշվարկ, մարզային փրկարարական վարչության և փրկարար ուժերի վարչության օպերատիվ խմբերը:
Պարզվել է, որ 18 անձից բաղկացած արշավախումբը բարձրացել է Ծաղկեվանքից մոտ 500 մ դեպի հյուսիս-արևելք գտնվող Արայի լեռան հատված, որտեղ, ըստ նախնական տվյալների, ձյան շերտի փլված¬քից արշավախմբի ղեկավար՝ 1980 թ. ծնված Է. Ն.-ը, արշավախմբի անդամներ՝ 1982 թ. ծնված Ն. Ս.-ը և 1996 թ. ծնված Հ. Հ.-ը գլորվել են դեպի ձորակը, ինչի հետևանքով Է. Ն.-ը և Հ. Հ.-ը ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:
Մինչ փրկարարների՝ կանչի վայր հասնելը արշավախմբի անդամները հայտնաբերել են Ն.Սիմոնյանի դին:
Ըստ ԱԻՆ-ի՝ 18 անձից բաղկացած արշավախումբը բարձրացել է Ծաղկեվանքից մոտ 500 մ դեպի հյուսիս-արևելք գտնվող հատված, որտեղ 3 արշավախմբի ղեկավարը` Է. Ն.-ը և երկու անդամ ձյան սահքի պատճառով սահել են դեպի ձորակը, որոնցից մեկը կորել է:
Հեռախոսակապ է հաստատվել խմբի անդամներից մեկի հետ, ով տեղեկացրեց, որ կորած քաղաքացուն (մոտ 35 տ Ն.) գտել են ով կենդանության նշաններ ցույց չի տալիս, ինչպես նաև կան տուժածներ՝ տարբեր մարմնական վնասվածքներով:
Փրկարարները տուժածներ՝ Հ. Հ.-ին և 1980 թ. ծնված Է. Ն.-ին լեռան վրայից իջեցրել և մոտեցրել են շտապօգնության ավտոմեքենային և հոսպիտալացվել «Արմենիա» ՀԲԿ, որտեղ Հ. Հ.-ը հրաժարվել է բժշկական օգնությունից և դուրս գրվել, իսկ Է. Ն.-ի առողջական վիճակը բժիշկները բժիշկները գնահատել են ծանր:
Փրկարարները Ն.-ի դին իջեցրել և փրկարարական ավտոմեքենայով տեղափոխել են Արագածոտնի մարզի Կարբի գյուղ, որտեղ ժ.21:41-ին հանձնել են շտապօգնության աշխատակիցներին:

Общество 12:02 29/01/2018 Армения
Министерство по чрезвычайным ситуациям Армении представляет подробности трагического инцидента, произошедшего накануне, 28 января, на горе Ара в Арагацотнской области РА.
Согласно информации, 28 января, в 16:14, поступило сообщение о том, что на горе Ара, недалеко от Цахкеванка,  из-за снежной бури пропал человек и есть пострадавшие, требуется помощь спасателей.
На место происшествия выехали  отряд Центра по проведению специальных спасательных работ, один боевой расчет, а также оперативные группы областного спасательного управления и управления спасательных сил.
Выяснилось, что экспедиция в составе 18 человек поднялась на участок горы Ара в 500 м к северо-востоку от Цахкеванка, где, по предварительным данным, руководитель экспедиции Э.Н. и двое членов группы попали под лавину и оказались в расселине, один из них пропал.
Была установлена телефонная связь с одним из участников экспедиции, который сообщил, что пропавшего члена группы (Н., примерно 35-ти лет) удалось найти, но он не подает признаков жизни, есть и пострадавшие.
Спасатели спустили с горы пострадавших – Э.Н.(1980 года рождения) и другого члена группы, они  были госпитализированы в республиканский медцентр «Армения». Один из пострадавших от госпитализации отказался и выписался. А состояние здоровья Э.Н. врачи оценили как тяжелое.
Спасатели также спустили с горы тело Н. и доставили в село Карби Арагацотнской области.
На месте происшествия спасателям помогали также 20 членов Федерации альпинизма и порядка 30 граждан.