Տնտեսություն 17:03 04/05/2018 Արցախ
Արցախում զբոսաշրջությունն ակտիվ տեմպերով զարգանում է: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Արտակ Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝  այսօր զբոսաշջության ոլորտի զարգացման լուրջ ծրագրեր են իրականացվում  Արցախում, և 2017 թվականին  ոլորտում արձանագրված 66 տոկոս աճը խոսում է այն մասին, որ կառավարության մշակած ծրագրերը տալիս են իրենց դրական արդյունքները:
«Ոլորտում արձանագրված դրական միտումները հետևողական աշխատանքի արդյունք են: 2016 թվականի համեմատ նախորդ տարի արձանագրված զբոսաշրջիկների թվի 66% աճը ևս փաստում է, որ վերջին տարիներին Արցախի զբոսաշրջությունը զարգացման բարձր տեմպեր է արձանագրում»,- ասաց Արտակ Գրիգորյանը:
Նա միաժամանակ նշեց, որ 2016 թվականի ապրիլյան ռազմական գործողությունների ժամանակ զբոսաշրջիկների թիվը նվազել էր և այսօր կարող են ասել՝  վերականգնվել է ոչ միայն  ապրիլյան պատերազմից առաջ եղած զբոսաշրջային ցուցանիշներն, այլև առաջ են անցել:
Արցախը տարեցտարի ավելի շատ երկրների զբոսաշրջիկների է հետաքրքրում: Այցելությունների թվով առաջին տեղում ՌԴ-ի քաղաքացիներն են, այնուհետև՝ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Իրանի, Լիբանանի:
«Այսինքն՝ այն երկրներն են, որտեղ հայկական մեծ համայնք կա, բայց Արցախ են այցելում ոչ միայն սփյուռքի մեր հայրենակիցները, այլ տարբեր նախասիրություններ ունեցող օտարազգի զբոսաշրջիկներ՝ հիմնականում այն ճանապարհորդները, որոնք նոր զգացողությունների, նոր զբոսաշրջային ուղղությունների փնտրտուքի մեջ են»,- ասաց Արտակ Գրիգորյանը:
Ըստ նրա՝ զբոսաշրջիկներին հատկապես հետաքրքրում է Արցախի  պատմամշակութային հարուստ ժառանգությունը, սակայն մշակութային տուրիզմից բացի, օտարազգի զբոսաշրջիկներն այսուհետ հնարավորություն կունենան տեսնել Արցախն այլ կողմերից:
Այսպիսով, բացի պատմամշակութային հուշարձաններից, Արցախն  իր այցելուներին կներկայանա նաև այլ ուղղություններով: Մասնավորապես, ըստ Արտակ Գրիգորյանի, այս տարի ընտրել են 5 զբոսաշրջային տեսակ, որոնք փորձելու են զարգացնել:
«Իհարկե, մշակութային տուրիզմը լինելու է զբոսաշրջության առաջնահերթ ձևերից մեկը, այնուհետև զարգացնելու ենք ագրոտուրիզմի, գաստրոտուրիզմի, իրադարձային և արկածային տուրիզմի ձևերը: Դա ենթադրում է տարբեր նախագծերի և ծրագրերի իրականացում: Օրինակ, նախատեսվում է մշակել Արցախի գինու ուղիներ՝ ներգրավվելով Մարտունիի և Հադրութիի գինու գործարանները:  Մինչև 2020 թվականն ունենալու ենք առաջին զբոսաշրջային պրոդուկտը հենց գինու հետ կապված»,- նշեց Արտակ Գրիգորյանը:
Զբոսաշրջիկների համար մշակվում է նաև հատուկ ճաշացանկ՝ արցախյան ուտեստներով՝ ժինգյալով հաց, խաշիլ և այլն.  «Արցախը տուրիստներին կգրավի ոչ միայն մշակույթով, բնությունով, արցախցու անմիջականությամբ, այլև յուրահատուկ ղարաբաղյան խոհանոցով, գյուղերով, գեղեցիկ գողտրիկ փողոցներով ու մարդկանց ինքնատիպ ապրելաձևով»:

Общество 17:53 04/05/2018 НКР
В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) туризм развивается активными темпами. Об этом в интервью Panorama.am заявил начальник  управления по туризму министерства культуры, по делам молодежи и туризма Арцаха Артак Григорян.
По его словам, на сегодняшний день осуществляются серьезные программы по развитию сферы туризма в Арцахе, и зарегистрированный 66%-й рост в сфере в 2017 году говорит о том, что разработанные правительством программы дают свои позитивные результаты.
«Зафиксированные позитивные тенденции в сфере туризма являются результатом последовательной работы. 66%-й рост числа туристов, зарегистрированный в прошлом году, по сравнению с 2016 годом, также свидетельствует, что в последние годы туризм в Арцахе фиксирует высокие темпы развития», – отметил А. Григорян.
Как указал собеседник Panorama.am, на фоне Апрельской войны 2016 года число туристов сократилось, однако уже на сегодняшний день можно констатировать, что показатели не только восстановились, но и показали рост.
Арцах с каждым годом привлекает все больше туристов из разных стран мира. Так, по числу посещений, на первом месте находятся граждане РФ, затем туристы из США, Франции, Ирана, Ливана.
«То есть, это те страны, где имеются крупные армянские общины. Однако Арцах посещают не только наши соотечественники из Диаспоры, но и иностранные туристы с разными предпочтениями, в основном путешественники, которые ищут новые впечатления и новые туристические направления», – сказал Артак Григорян.
По его словам, туристов особенно привлекает богатое культурно-историческое наследие Арцаха, однако, помимо культурного туризма, иностранные туристы теперь смогут открыть для себя Арцаха и с других ракурсов.
Таким образом, помимо исторических и культурных памятников, Арцах также представит своим посетителям и другие направления. В частности, по словам Артака Григоряна, в этом году было выбрано 5 разновидностей туризма, которые будут пытаться развивать.
«Конечно, культурный туризм останется одним из приоритетных направлений, затем мы будем развивать агротуризм, гастрономический туризм, событийный туризм и экстремальный туризм. Это подразумевает реализацию различных проектов и программ. Например, предполагается разработать винные маршруты Арцаха с участием винодельческих предприятий Мартуни и Гадрута. К 2020 году у нас будет первый туристический продукт, связанный с вином», – сказал Артак Григорян.
Для туристов разрабатывается также специальное меню, которое будет включать арцахские блюда. «Арцах привлечет туристов не только культурой, природой, непосредственностью жителей, но и уникальной карабахской кухней, деревнями, красивыми ухоженными улицами и самобытным образом жизни людей», – добавил он.