Քաղաքական 19:46 13/09/2018 Հայաստան
Ermenihaber.am-ը Վանա լճի Աղթամար կղզում գտնվող Սբ. Խաչ եկեղեցում սեպտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած պատարագից հետո զրուցել է Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի հոգևոր խորհրդի ատենապետ Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանի հետ:
- Սրբազան, ինչպե՞ս կգնահատեք պատարագը, ի՞նչ կարող եք ասել պատարագի մասին:
- Ուրախ ենք, որովհետև 3 տարի ապահովությունից ելնլով չէինք կարողանում անցկացնել պատարագը, քանի որ այս շրջանում ահաբեկչություն կար, բայց այժմ բավական ապահով է, և այս տարի որոշեցինք գալ: Մեծ շուքով տոնեցինք: Թե՛ ուխտավորների թիվը, թե պետության հետաքրքրությունը, թե՛ մեդիայի հետքրքրությունը շատ գոհացուցիչ էր: Վերհիշեցինք մեր հայրերի ժառանգությունը, աղոթեցինք նրանց հոգիների համար, նաև անդրադարձանք այն հանգամանքին, որ դեռ վկայություն ունենք այս հողերի վրա, և այս սուրբ եկեղեցին իր խաչով, իր անունով հազարավոր մարդկանց պատմում  ու վկայում է հայի հանճարի ու հավատքի մասին:
- Սրբազան, համայնքի մասնակցությունից գո՞հ եք: Սպասումներն իրականացա՞ն,  որովհետև Պոլսո հայոց պատրիարքի փոխանորդը 2-3 հազար մարդու մասնակցության ակնկալիքի մասին էր խոսել:
- Այո, մասնակցությունը շատ գոհացուցիչ էր, որովհետև 3 տարի չէր եղել, մեծ կարոտ կար ժողովրդի մեջ, այս օրերին քաղաքի մեջ երիտասարդների համար մեկ ռոք-ֆեստիվալ կար, այնպես որ Վան քաղաքը բավական լեցուն է: Մենք էլ մեր մասնակցությունը բերեցինք: Ուրախ ենք:
- Սրբազան հայր, կխնդրեմ մի քիչ մանրամասնեք, 3 տարի ապահովությունը գնահատվում էր ոչ բավարար: Հիմա արդեն՝ բավարար: Ասացեք խնդրեմ, նախաձեռնությունն ո՞ւմ կողմից էր՝ թուրքական կառավարությու՞նը ապահովությունը բարձր գնահատեց ու առաջարկեց շարունակել պատարագները, թե՞ պատրիարքարանը դիմեց կառավարությանն ու թույլտվություն ստացավ:
- Կառավարությունն ուզեց: Նախորդ տարիներին իրենք էին մեզ ասում, որ ապահով չէ, բայց այս տարի ասացին, որ բավական ապահով է, և մենք կուզենք, որ դուք վերսկսեք ձեր պատարագները: Պետությունն առաջարկեց, մենք ընդունեցինք, մենք նախաձեռնեցինք այս գործը: Պետությունը դյուրացրեց և ապահովության միջոցներ ձեռք առավ: Այսպիսի համագործակցությամբ գլուխ բերեցինք այս մեծ գործը:
- Այսինքն սա ենթադրում է, որ այսուհետ ամեն տարի կանոնավոր կերպով կշարունակվե՞ն պատարագները:
- Այո, եթե ապահոություն կա:
- Ի՞նչ կարող եք ասել պոլսահայ երիտասարդության և ընդհանրապես համայնքի երիտասարդության մասին:  Արդյո՞ք պատարագն ինչ-որ խթան է միասնության առումով: Արդյո՞ք երիտասարդներին մղում է ավելի կապվել իրենց արմատներին, հայությանն ու համայնքին, լինել ավելի համախմբված: Ի՞նչ կասեք այս մասով:
- Հարկավ, սա խթան է դառնում ու ներշնչում երիտասարդներին: Իսկ մնացածի մոսով մենք Պոլսում 33 եկեղեցի ունենք և շարունակում ենք պատարագներ մատուցել այնտեղ: Պատարագը նորություն չէ մեր համայնքի ու երիտասարդների համար: Եկեղեցին իր սուրբ խորհուրդերը մեր երիտասարդության ներշնչանքն է, այն կապն ու օղակն է, որը ներկան կապում է անցյալի հետ: Այս առումով մենք ամեն գնով պետք է շարունակենք, մեր եկեղեցական արարողությունները, որտեղ հնարավոր է:

Общество 11:11 14/09/2018 Регион
В армянской церкви Сурб Хач (Святой Крест) на острове Ахтамар озера Ван на территории современной Турции после 3-летнего перерыва 9 сентября была отслужена литургия. После литургии корреспондент Ermenihaber.am Рафаел Саакян побеседовал с главой духовного совета Константинопольской патриархии Армянской Апостольской церкви, епископом Сааком Машаляном.
– Как вы оцените литургию, что можете сказать о церемонии?
– Очень рады, поскольку на протяжении 3 лет, руководствуясь соображениями безопасности, не могли служить литургию, поскольку в этом районе существовала террористическая угроза. Но сейчас довольно безопасно, и в этом году решили приехать. Отпраздновали с большим размахом. Как число паломников, как интерес государства и СМИ очень порадовали. Мы вспомнили наследие наших отцов, помолились за покой их душ, также коснулись того, что пока на этих землях есть свидетельство нашего присутствия: эта святая церковь с крестом на куполе, своим именем тысячам людей рассказывает  и свидетельствует о гении и вере армянского народа.
– Довольны участием общины? Оправдались ли ожидания, поскольку наместник Константинопольской патриархии Армянской Апостольской церкви говорил, что ожидается участие 2-3 тысяч человек.
– Да, участие было очень высоким, поскольку литургия состоялась после трехлетнего перерыва, была большая ностальгия. Кроме того, в эти дни в Ване для молодежи был организован рок-фестиваль, город был довольно многолюдным. Мы же отслужили литургию. Рады.
– Попрошу остановиться на следующем вопросе несколько подробно: на протяжении трех лет уровень безопасности оценивался как неудовлетворительный. Сейчас уже – как удовлетворительный. Скажите пожалуйста, от кого исходила инициатива по проведению литургии: турецкое правительство высоко оценило уровень безопасности и предложило продолжить литургии или патриархия обратилась к правительству с такой просьбой и получила разрешение?
– Захотело правительство. В предыдущие годы они сами нам говорили, что небезопасно, в этом же году сказали, что довольно безопасно и нам бы хотелось, чтобы вы возобновили служение литургии.  Государство предложило, мы предложение приняли и инициировали это дело. Государство упростило и обеспечило меры безопасности. Благодаря сотрудничеству в таком формате все и состоялось.
– То есть предполагается, что впредь  служение литургии будет носить регулярный характер?
– Да, если безопасность позволяет.
– Что можете сказать о местной армянской молодежи? Может ли служить литургия стимулом в плане единства? Толкает ли это молодежь на укрепление связей со своими корнями, с армянством и общиной?
– Конечно, это служит стимулом и воодушевляет молодежь. По части остального, у нас в Константинополе (Стамбуле) 33 церкви, продолжаем там служить литургии. Литургия – не новость для общины и молодежи. Церковь – воодушевление молодежи, звено, связывающее настоящее с прошлым. В этом плане мы любой ценой должны продолжить наши церковные традиции, где это возможно.