Քաղաքական 11:00 14/09/2018 Հայաստան
«Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկրտումները վտանգավոր են ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև տարածաշրջանի անվտանգության համար: Այդ երկու պետություններն իրական սպառնալիք են ՀԱՊԿ տարածաշրջանի հարավային սահմանների համար»: Այս մասին հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովի գլխավորած պատվիրակության հետ այսօր տեղի ունեցած հանդիպմանը։
ԱԺ լրատվության ու հանրության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է հայ-ռուսական դաշնակցային և ռազմավարական հարաբերություններին:
Նա կարևորել է խորհրդարանական փոխգործակցության զարգացումը բոլոր հարթություններում և հավելել, որ այդ կապերի խորացման ու ընդլայնման համար ՀՀ խորհրդարանը գործադրում է հնարավոր բոլոր ջանքերը: Անդրադարձ է կատարվել միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների արդյունավետ աշխատանքին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև հոկտեմբերի 29-30-ին Երևանում կայանալիք ՀԱՊԿ ԽՎ-ի խորհրդի և վեհաժողովի լիագումար նիստերի աշխատանքների կազմակերպմանն առնչվող հարցերին: Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ նիստերը կանցկացվեն պատշաճ մակարդակով:

Политика 11:40 14/09/2018 Армения
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 13 сентября принял делегацию во главе с председателем Комитета ГД ФС РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонидом Калашниковым.  Об этом сообщает пресс-служба парламента.
На встрече присутствовали также депутаты НС Армении Гагик Меликян и Айк Бабуханян.
Приветствуя гостей, Э.Шармазанов обратился к армяно-российским союзническим и стратегическим отношениям. В этом контексте он подчеркнул важность развития парламентского взаимодействия на всех уровнях и добавил, что для углубления и расширения этих связей парламент РА прилагает все возможные усилия. Была затронута продуктивная работа делегаций двух стран на международных парламентских площадках.
В ходе встречи были обсуждены, в частности, вопросы развития взаимодействия в рамках ОДКБ. В этом аспекте Э.Шармазанов обратился к проблемам региональной безопасности, подчеркнув: «Устремления Азербайджана и Турции опасны не только для Армении, но и для региональной безопасности. Эти два государства – реальная   угроза южным границам региона ОДКБ».
Стороны обратились также к вопросам проведения в Ереване 29-30 октября Совета ПА ОДКБ и пленарного заседания Ассамблеи. Э.Шармазанов выразил уверенность, что заседания пройдут на должном уровне.