Հասարակություն 16:19 19/12/2018 Հայաստան
Երևանի Վալերի Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում տեղի է ունեցել Արգենտինական կենտրոնի բացման արարողությունը:
Բանկից հայտնում են, որ Արգենտինական կենտրոնի բացումը նախաձեռնել է Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանատունը: Որպես նախագծի աջակից հանդես է եկել Կոնվերս Բանկը, որը ֆինանսավորել է Կենտրոնի բացման նպատակով դասասենյակի նորոգումը, տեխնիկական համալրումը  և կահավորումը:
«Կոնվերս Բանկը կարևորում է կրթության որակի, կրթական միջավայրի բարելավման ծրագրերին մասնակցությունը և երկարամյա  հաջողված համագործակցության փորձ ունի մի շարք կրթօջախների հետ: Սա կրթության խրախուսման ոլորտում մեր հերթական հաջողված նախագիծն է, որն  ուշագրավ  է  հատկապես հայ-արգենտինական մշակութային  կապերի ամրապնդման տեսանկյունից»,- իր խոսքում ասել է Կոնվերս Բանկի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
«Վերջին շրջանում մենք ամենօրյա շփման մեջ էինք Կոնվերս Բանկի հետ: Շնորհակալություն եմ հայտնում Բանկին՝ մեր բոլոր առաջարկներին արագ արձագանքելու, պատրաստակամ  և հոգատար վերաբերմունքի համար: Կրթական պայմանների բարելավումը ուսանողներին մոտիվացնելու հիանալի եղանակ է. վստահ եմ, որ այս դասասենյակում ուսանողների պակաս չի զգացվի»,- ասել է Երևանի Վալերի Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի ռեկտոր Կարինե Հարությունյանը:
2018թ Կոնվերս Բանկի  աջակցությամբ անցկացվել է Պատանի քիմիկոսների համահայկական մրցաշարը, «Սևան ստարտ ափ 2018»-ը, Գյումրիում բարելավվել են  երկու դպրոցների կրթական պայմանները: Զուգահեռաբար, Կոնվերս Բանկը երկարաժամկետ համագործակցության փորձ ունի Էջմիածնում գործող Էօրնեկեան դպրոցի հետ, որի հիմնադիրը Բանկի հիմնական բաժնետեր, արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանն է:

The opening ceremony of the Argentine Center was held at Yerevan State University of Languages and Social Sciences after Valery Brusov. The Argentine Center was opened at the initiative of the Embassy of Argentina in Armenia. The project was supported by Converse Bank, which funded renovation, equipping and furnishing of the classroom intended for establishment of the Center.
“Converse Bank emphasizes participation in projects aimed at improving the quality of education and educational environment and has been cooperating successfully with a number of educational institutions for many years. This is another successful project implemented by us in the sector of education encouragement, which is particularly remarkable in terms of strengthening the Armenian-Argentine cultural relations”, said Artur Hakobyan, Chief Executive Officer of Converse Bank.
“"Recently, we have been in daily contact with Converse Bank. I would like to express my gratitude to the Bank for prompt response to all our suggestions, for their willing and considerate attitude. Improvement of the educational conditions is a great way to motivate students; I am confident that this classroom will always be full of students”, - said Karine Harutyunyan, Rector of Yerevan State University of Languages and Social Sciences after Valery Brusov.
As the Bank reports in a released statement, in 2018, with the support by Converse Bank, the All-Armenian Tournament of Young Chemists and Sevan Startup Summit 2018 were held, and the educational conditions at two schools in Gyumri were improved. Besides, Converse Bank has a long-lasting experience of cooperation with Eurnekian School in Etchmiadzin, founded by the Bank’s principal shareholder, Argentine businessman of Armenian origin Eduardo Eurnekian.