Քաղաքական 15:00 13/03/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորինգային հանձնաժողովի Հայաստանի մասով համազեկուցողներ Յուլյա Լովոչկինային և Անդրեյ Շիրցելին, ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի քարտուղար Ալեքսիս Սալանսոնին և ԵԽ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովային:
Կառավարությունից հայտնում են, որ վարչապետը Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման տեսանկյունից կարևորել է ԵԽԽՎ մոնիտորինգային գործընթացը և ընդգծել Եվրոպայի խորհրդի հետ սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության ակտիվ մասնակցությունը Հայաստանում տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին:
Այնուհետև վարչապետն անդրադարձել է կառավարության առաջնահերթություններին, մասնավորապես, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատական համակարգի անկախության, օրենքի գերակայության ապահովման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, կառավարման համակարգի արդիականացման, Ընտրական օրենսգրքի բարելավման ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումներին:
Համազեկուցողները շնորհավորել են Նիկոլ Փաշինյանին ժողովրդավարական բարձր մակարդակի ընտրություններ անցկացնելու կապակցությամբ և ընդգծել, որ դրանք լիարժեք արտացոլել են ՀՀ քաղաքացիների կամքը: Նրանք համոզմունք են հայտնել, որ ՀՀ կառավարության հավակնոտ ու համընդգրկուն բարեփոխումների օրակարգի իրականացումը նոր թափ կհաղորդի երկրում ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Զրուցակիցները կարևորել են նշված բոլոր ուղղություններով փոխգործակցությունն ու ակտիվ երկխոսությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ առանձնակի կարևորում է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հետ համագործակցությունը և նշել, որ անձնապես նախ որպես լրագրող, ապա քաղաքական գործիչ ու քաղբանտարկյալ երկար տարիներ ունեցել է արդյունավետ գործակցություն ԵԽԽՎ գործընկերների հետ:
Հանդիպման ընթացքում համազեկուցողների խնդրանքով Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ու տարածաշրջանային նշանակության այլ հարցերի:

Политика 16:10 13/03/2019 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял содокладчиков Мониторингового комитета Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по Армении Юлию Лёвочкину и Андрея Ширцеля, секретаря Мониторингового комитета ПАСЕ Алексиса Салансона и руководителя ереванского офиса Совета Европы Наталью Вутову. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Согласно информации, в контексте укрепления демократии в Армении премьер-министр отметил важность мониторингового процесса ПАСЕ и подчеркнул необходимость тесного сотрудничества с Советом Европы. Никол Пашинян высоко оценил активное участие наблюдательской миссии ПАСЕ во внеочередных парламентских выборах в Армении.
Затем премьер-министр коснулся приоритетов правительства, в частности, реформ, реализуемых в сферах борьбы с коррупцией, независимости судебной системы, обеспечения верховенства права, защиты прав человека, модернизации системы управления и совершенствования Избирательного кодекса.
Содокладчики поздравили Никола Пашиняна с проведением демократических выборов на высоком уровне и подчеркнули, что эти выборы полностью отразили волю граждан Республики Армения. Они выразили уверенность в том, что реализация амбициозной и всеобъемлющей программы реформ правительства Армении придаст новый импульс развитию и укреплению демократии в стране.
Собеседники отметили важность сотрудничества и активного диалога во всех отмеченных сферах. Никол Пашинян отметил, что придает особое значение сотрудничеству с Парламентской ассамблеей Совета Европы, и подчеркнул, что как журналист, политик и политзаключенный на протяжении многих лет он лично эффективно сотрудничал с партнерами по ПАСЕ.
По просьбе содокладчиков Никол Пашинян также коснулся урегулирования нагорно-карабахского конфликта и других вопросов регионального значения.