Իրավունք 17:09 31/03/2020 Հայաստան
Արտակարգ դրության ընթացքում պարետատան որոշմամբ գործող սահմնափակումները խախտած քաղաքացիների նկատմամաբ վարչական վարույթներն ու տուգանքները ինքնանպատակ չեն։
«Եթե մարդիկ հույս ուն են, որ ընդհանուր առմամաբ այդ գումարները չեն գանձվելու, ես նման բան չեմ կարող ասել, որովհետև իրականցվելու են վարչական վարույթներ, կայացվելու են անհատական որոշումներ»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց պարետ Տիգրան Ավինյանը։
Նրա խոսքով, բոլոր հնարավոր ձևերով, կոչերով, «Վարչական իրավախախտումների մասին» և Քրեական օրենսգրքերում փոփոխություններ կատարելով շարունակելու են բոլոր միջոցառումները, որոնք ուղղված են մարդկանց տեղաշարժի սահմանափակմանը։
«Մասնավորապես, այս փուլում շատ կարևոր է, որ ՀՀ բոլոր քաղաքացիները գիտակցեն, որ իրենց տեղաշարժը, որը կապված չէ  կենսական նշանակության, աշխատանքի պարտադիր ներկայանալու պահանջի, խնամքի կարիք ունեցող մարդու մոտ գնալու հետ, պետք է չեղարկել։ Կրկնեմ, որ այս վարույթները շարունակվելու են ոստիկանության կողմից։ Ուզում եմ շեշտել, որ վերահսկողությունը ուժեղացվելու է, իսկ դա նշանակում է, որ պոտենցիալ վարույթների քանակը կարող է աճել»,-ասաց նա՝ ավելացելով, որ բոլոր տիպի նման հավաքագրումները մուտք են արվում բյուջե, իսկ առողջապահական  կարիքները սպասարկելու համար առանձնացված գումարը կա։

Общество 17:59 31/03/2020 Армения
Тигран Авинян: Привлечение к административной ответственности нарушивших ограничения граждан не является самоцелью
Привлечение к административной ответственности и назначение штрафов в отношении граждан, нарушивших действующие по решению комендатуры ограничения в период чрезвычайного положения, не являются самоцелью. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил вице-премьер РА, комендант Тигран Авинян.
По его словам, всеми возможными способами, призывами, внесением изменений в «Кодекс об административных правонарушениях» и «Уголовный кодекс» продолжатся все мероприятия, нацеленные на ограничение передвижения людей.
«В частности, на данном этапе крайне важно, чтобы все граждане РА осознавали, что их передвижения, которые не имеют жизненно важного значения, не связаны с требованием по явке на работу, визитом нуждающегося в уходе человека, то их следует отменить. Повторюсь, контроль будет усилен, а это значит, что количество потенциальных разбирательств может увеличиться», – отметил он, добавив, что все аналогичные сборы поступают в бюджет, а для обслуживания нужд в сфере здравоохранения выделена отдельная сумма.