Հասարակություն 14:00 11/05/2020 Հայաստան
Երևանի «Հաղթանակ» զբոսայգու առջևից մեկնարկել է մոտոցիկլիստների մոտոերթը  «Տղա եղե՛ք» կարգախոսով։ Երթով մոտոցիկլիստները հասնելու է Էջմիածին։
Մոտոակումբի ղեկավար, դերասան Գևորգ Գրիգորյանն ասաց, որ մոտոսեզոնի բացումն են ազդարարում։ Նախատեսել էին մայիսի 9-ին, սակայն թույլ չեն տվել։ Նրա խոսքով, նպատակն է՝ քարոզել երկու ականի տրանսպորտային միջոցը, որը քիչ է աղտոտում օդը, խցանումներ ստեղծում։
«Հայաստանում այսօր ամեն ինչի քարոզ կա, բացի սովորական հայկական ավանդական տղամարդկային արժեքների, մենք էլ դա ենք քարոզում։ Տղա լինելը մոտոյի հետ կապ չունի, տղամարդու տեսակի մասին է խոսքը, այդ պատճառով շատ մարդիկ այսօր մեքենայով են եկել։ Կապ չունի, թե ինչ է քշում մարդ»,- աաց նա։
Գ. Գևորգյանն ասաց, որ երթով  գնալու են Էջմիածին՝ նոր անվտանգ սեզոնի համար օրհնություն ստանալու, այնուհետև վերադառնան Երևան։
Մոտոերթին միացած հասարակական, քաղաքական գործիչ Արման Սաղաթելյանն ասաց, որ այսօր քաղաքում ամեն օր էլ ավելի է վատանում երթևեկության վիճակը, գրեթե հնրավոր չէ մեքենա կայանել քաղաքում, չնայած  հնչում են բազմաթիվ խոստումներ  տրանսպորտային նոր ճանապարհների, հանգույցների կառուցման մասին։
«Մինչև օրս վիճակը վատանում է, որևէ բարելավում չի արձանագրվում։ Պետք է լուծումներ գտնել։ Սա էլ կարող է լինել լուծում։ Մշակույթի հարց է, երիտասարդների համար կարող է դառնալ մատչելի, բավականին հարմար տեղաշարժվելու հնարավորություն»,- ասաց Ա. Սաղաթելյանը։

Общество 15:36 11/05/2020 Армения
Мотопробег под девизом «Будьте мужчиной» стартовал из Парка «Победы» в Ереване. Участники мотопробега направятся в Эчмиадзин.
Руководитель мотоклуба, актер Геворк Григорян сказал, что таким образом они ознаменовали открытие сезона. Мотопробег был запланирован на 9 мая, однако, не разрешили. По его словам, цель мотопробега – пропаганда двухколесного транспортного средства, который мало загрязняет воздух, не создает пробки.
«В Армении сегодня пропагандируют всё, кроме обычных армянских традиционных ценностей, а мы, в свою очередь, пропагандируем это. Быть мужчиной – никак не связано с вождением мотоцикла, речь идет о типе мужчин, по этой причине многие люди сегодня приехали на автомобилях. Не важно, на чем ездит человек», – отметил он.
Общественно-политический деятель Арман Сагателян, который присоединился к мотопробегу, отметил, что сегодня в городе с каждым днем ухудшается ситуация с движением, почти невозможно припарковать автомобиль в городе, несмотря на то, что звучит множество обещаний по части строительства новых дорог.
«До сих пор ситуация с дорогами ухудшается, не зафиксировано никаких улучшений. Следует найти какие-то решения. Это может стать решением. Это вопрос культуры – для молодежи это может стать доступной, довольно удобной возможностью передвигаться», – подчеркнул он.