Իրավունք 15:49 22/02/2021 Հայաստան
«Հայաստանի պատմության մեջ իրավունքը երբեք այս աստիճան քաղաքականացված չի եղել, հիմնովին ոտնահարված են իրավունքի գերակայության և օրենքի առջև բոլորի հավասարության հիմնարար սկզբունքները, իսկ Հայաստանը դադարել է իրավական պետություն լինելուց։
Պատճառը մեկն է. քննչական և դատախազական համակարգի քաղաքական իշխանությանն ուղիղ ենթակայությունը, քաղաքական հրահանգներով քրեական գործերի հարուցումն ու ակնհայտ հանցագործությունների կոծկումը։
Իրավունքը պետք է ապաքաղաքականացվի, իսկ հանրային իրավաբանական գործունեությունը պետք է իրականացվի արտոնագրային համակարգով՝ արտոնագրի ժամանավոր կասեցման կամ դրանից ցմահ զրկելու հեռանկարով։ Ցանկացած քննիչ, դատախազ, դատավոր պետք է ստանձնի մասնագիտական պատասխանատվություն իրենց ընդունած որոշումների իրավաչափության համար և պատրաստ լինի զրկվել իրավաբանական գործունեություն իրականացնելու իրավունքից՝ քաղաքական հրահանգով կամ ակնհայտ ապօրինի ակտեր կայացնելու համար։
Իրավաբանական հանրային ծառայությունների արտոնագրային համակարգի ներդնումը պետք է դառնա ապագա իշխանության իրավական քաղաքականության հիմնաքարը, ինչի վրա պետք է կառուցվի իրավական պետությունը։
Հ.Գ. Եթե այս համակարգը ներկայումս գործեր, ապա ՀՀ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, մի քանի տասնյակ քննիչներ, դատախազներ և դատավորներ ՑՄԱՀ կզրկվեին իրավաբանական ծառայություններ մատուցելու իրավունքից, իսկ նրանց կողմից ընդունված որոշումների համար կենթարկվեին քրեական պատասխանատվության։
Հ.Հ.Գ. Այս համակարգի բացակայությունը բնավ չի նշանակում, որ նրանց գործողություններին չեն տրվելու քրեա-իրավական գնահատականներ և նրանք չեն զրկվելու իրավաբանական գործունեություն իրականացնելու իրավունքից»։

Право 16:50 22/02/2021 Армения
«В истории Армении право никогда не было столь политизировано, полностью попраны основополагающие принципы верховенства права и равенства всех перед законом, а Армения перестала быть правовым государством.
Причина одна: прямое подчинение следственно-прокурорской системы политической власти, возбуждение уголовных дел по политическим указаниям и сокрытие очевидных преступлений.
Право нужно деполитизировать, а публичная правовая деятельность должна осуществляться через лицензированную систему – с перспективой временного приостановления действия лицензии или ее пожизненного лишения. Любой следователь, прокурор, судья должны нести профессиональную ответственность за правомерность принятых ими решений и быть готовыми к лишению права заниматься юридической деятельностью – за вынесение актов по политическому заказу или заведомо незаконных актов.
Внедрение лицензированной системы юридических общественных услуг должно стать краеугольным камнем правовой политики будущих властей, на которой должно строиться правовое государство.
P.S. Если бы эта система действовала сейчас, руководитель ССС РА Сасун Хачатрян, генеральный прокурор РА Артур Давтян, несколько десятков следователей, прокуроров и судей были бы лишены права оказывать юридические услуги пожизненно, а за вынесенные решения они были бы привлечены к уголовной ответственности.
P. P.S. Отсутствие этой системы вовсе не означает, что их действия не получат уголовной-правовых оценок и они не будут лишены права на осуществление юридической деятельности».