Հասարակություն 13:04 15/04/2021 Հայաստան
Այսօր աշխարհի 15 քաղաքներում անցկացվում է համաշխարհային լուռ բողոքի ակցիա` պահանջելով վերադարձնել 2020 թվականի Արցախյան պատերազմից հետո Ադրբեջանում պատանդ պահված ավելի քան 300 հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիներին։ Երևանում ակցիան տեղի է ունենում ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջև։
«Աշխարհի շուրջ 15 քաղաքներում իրականացվում է  լուռ բողոքի ակցիա Ադրբեջանում ապօրինի գերության մեջ պահվող հայ ռազմագերիների և Հայաստանի քաղաքացիների անհապաղ և առանց նախապայմանի վերադարձի պահանջով»,- հայտարարեց երևանյան ակցիայի կազմակերպիչը:
Նա նշեց, որ այս նախաձեռնությունը որևէ քաղաքական ուղղվածություն չունի, քաղաքացիական է: Մեկնարկը տրվում  Երևանում, տարածվում Արևմուտք: Այսօր մարդու իրավունքների հազարավոր պաշտպաններ խնդիրը բարձրաձայնելու են նաև Տորոնտոյում, Մոնրեալում, Բեռլինում, Վարշավայում, Հռոմում, Լոս Անջելեսում, Նյու Յորքում, Ժնևում, Հյուսթոնում, Փարիզում, Մարսելում, Մոսկվայում և այլուր՝ դուրս գալով փողոց և հնչեցնելով հայ ռազմագերիների վերադարձի պահանջը։
«Քաղաքների ցանկն ավելանալու է, սատարողների թիվն ավելանալու է: Քանի դեռ մեր հայրենակիցները չեն վերադարձել, ամբողջ աշխարհում մարդու իրավունքների պաշտպանները, մեր հայրենակիցները շարունակելու են բարձրաձյանել Ադրբեջանի ապօրինությունների մասին, պահանջելու ենք հայ ռազմագերիների և Հայաստանի քաղաքացիների վերադարձը:
Պահանջում ենք գործնական քայլեր աշխարհի տերությունների ղեկավարներից, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող  կազմակերպություններից անհապաղ վերադարձնելու մեր հայրենակիցներին»,- ասաց ակցիայի մասնակիցը:
Ակցիային ներկա են նաև գերության մեջ գտնվող զինծառայողների հարազատներ:
«Մենք պահանջում ենք մեր գերիների շուտափույթ վերադարձ, բոլոր երկներին կոչ ենք անում միջամտեն ու մեր գերիներին ազատ արձակեն»,- ասաց ռազմագերիներից մեկի հայրը:
Նրանք խնդրում են միջազգային կազմակերպություններին՝ պատերազմի ընթացքում, հետպատերազմյան շրջանում Ադրբեջանի կողմից գերեվարված անձանց հետ վերադարձնեն Հայաստան, պահանջը մեկն է, իսկ Հայաստանի կառավարությանն ու ՌԴ-ին Ադրբեջանին ստիպեն նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի պահանջները լիարժեք կատարի:
Ակցիայի մասնակիցներից մեկն ասաց, որ միացել է  նախաձեռնությանը, քանի որ բավարար աշխատանք չի տեսնում իշխանության, կառավարության կողմից. «Կարծում եմ՝ իրենց ամենօրյա, ամենժամյա հարցը պետք է լիներ գերիների շուտափույթ վերադարձը, որը, ցավոք, չենք նկատում: Մենք փորձում ենք մեր ուժերով դիմել տարբեր երկրներին կառավարություններին: Ակցիաները շարունակական են լինելու մինչև չհասնենք մեր ուզածին:
Չի կարելի վստահել մի պետության, որը ամեն քայլով ցույց է տալիս, որ նվաստացնում է  մարդու իրավունքներն ու արժանապատվությունը: Դա պետք է կանգնեցնել»:
Նրանք հորդրում են ՀՀ կառավարությանը  ժամ առաջ աշխատանքներն ավելացնել գերիների վերադարձի ուղղությամբ՝ հասնելու ցանկալի արդյունքի:
Ակցիայի մասնակիցները  նամակ-ուղերձ հանձնեցին ՄԱԿ-ի գրասենյակ, այնուհետև երթով շարժվեցին Երևանի կենտրոնական փողոցներով:

Право 14:50 15/04/2021 Армения
Сегодня в 15 городах мира проводится глобальная молчаливая акция протеста – с требованием возвращения на Родину более 300 армянских военнопленных и граждан, удерживаемых в Азербайджане после Арцахской войны 2020 года. В Ереване акция проходит перед офисом ООН.
«Молчаливые акции протеста проходят примерно в 15 городах мира – с требованиями немедленного и безоговорочного возвращения армянских военнопленных, граждан Армении, удерживаемых в плену в Азербайджане», – сказала организатор ереванской акции.
Она отметила, что эта инициатива не имеет политической направленности, она – гражданская. Старт дается в Ереване, распространяется на Запад. Сегодня тысячи правозащитников поднимут этот вопрос в Торонто, Монреале, Берлине, Варшаве, Риме, Лос-Анджелесе, Нью-Йорке, Женеве, Хьюстоне, Париже, Марселе, Москве и повсюду.
«Список городов будет расширяться, число сторонников будет увеличиваться. Пока не вернутся наши соотечественники, правозащитники во всем мире, наши соотечественники будут продолжать поднимать вопрос о беззакониях Азербайджана, мы будем требовать возвращения армянских военнопленных, граждан Армении.
Требуем практических шагов от лидеров мировых держав, правозащитных организаций, чтобы немедленно вернуть наших соотечественников», – отметила она.
На акции присутствуют также родные удерживаемых в плену военных.
«Мы требуем немедленного возвращения наших пленных. Мы призываем все страны вмешаться, чтобы наших пленных освободили», – указал отец одного из военнопленных.
Участники акции просят международные организации – оказать содействие в возвращении в Армению тех, кто был захвачен Азербайджаном в плен во время войны, в послевоенный период,  а правительство Армении и РФ – заставить Азербайджан полноценно выполнить требования заявления от 9 ноября.
Один из участников акции заявил, что присоединился к инициативе, потому что не видит достаточной работы со стороны правительства: «Я думаю, что их приоритетной задачей должно быть скорейшее возвращение пленных, чего, к сожалению, мы не замечаем. Мы стараемся своими силами обращаться к правительствам разных стран. Акции будут продолжаться, пока мы не достигнем желаемого.
Нельзя доверять государству, которое каждым шагом унижает права и достоинство человека. Это нужно остановить».
Они призывают правительство Армении активизировать усилия по возвращению пленных, чтобы достичь желаемого результата.
Участники акции передали письмо в офис ООН, после чего прошли шествием по центральным улицам Еревана.