Տնտեսություն 12:51 29/01/2024 Հայաստան
2024-ին Եվրասիական տնտեսական միության  համար կանխատեսվում  է ՀՆԱ-ի 2.5 տոկոս աճ։ Նման հայտարարություն է  արել Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ «Эксперт»-ին տված հարցազրույցում։
«2022-ին Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 12.6 տոկոսով, Ղրղզստանինը՝ 6.3 տոկոսով։ ՀՆԱ-ի լավ դինամիկա է գրանցվել միության անդամ բոլոր հինգ երկրներում։ 2024-ի համար կանխատեսումը նույնպես լավատեսական է՝ միության համար առնվազն 2.5 տոկոս»,-ասել է նա։
Նման  ցուցանիշների ապահովման համար նա մի քանի գործոն է թվարկել, այդ թվում միության ընդունած որոշումները. «Մաքսային և այլ խոչընդոտների բացակայությունը, ընդհանուր աշխատաշուկան նպաստում է Հայաստանի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ներդրումային ներուժի բացահայտմանը»։
Անդրադառնալով պատերազմի հետևանքով երկիրը լքածներին՝ Օվերչուկան ասել է, որ նրանցից շատերը վերադարձել են։ ՌԴ փոխվարչապետը նշել է, որ դժվար է գնահատել նրանց ազդեցությունը տվյալ երկրի տնտեսության վրա.
«Օրինակ՝ 2021-2022 թվականներին Ռուսաստանից Հայաստան փոխանցումների հնգապատիկ աճ է գրանցվել՝ 867 մլն դոլարից հասնելով 4385 մլն դոլարի, սակայն հաշիվներ բացելու պատճառները, ի թիվս այլ բաների, եղել է  միջազգային վճարային համակարգերի հասանելիությունը»։
Ռուսաստանցի պաշտոնյան նշել է, որ  ԵՏՄ անդամ երկրների հետ ապրանքաշրջանառության ոլորտում Ռուսաստանն ունի առաջնորդող դեր։ Անցած տարվա  11 ամիսներին Հայաստանի հետ առևտրանշրջանառության ծավալով առաջին տեղում է, Ղազախստանում ու Ղրղզստանում այդ տեղի համար մշտապես մրցակցում է Չինաստանի հետ։

Экономика 12:22 29/01/2024 В мире
Рост ВВП в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) в 2024 году прогнозируется на уровне более 2,5%. Об этом заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук в интервью журналу «Эксперт», которое было опубликовано в первом номере издания в 2024 году.
«В 2022 году ВВП Армении вырос на 12,6%, а Киргизии - на 6,3%. Хорошая динамика ВВП во всей пятерке стран в 2023 году. Прогноз на 2024 год тоже оптимистичный - свыше 2,5% для всего союза», - сказал он.
Объясняя такой результат, Оверчук отметил, что «одновременно сошлось много факторов, сработал и накопленный эффект от тех мер и решений, которые принимались в ЕАЭС на протяжении всех лет его существования», поэтому «неправильно говорить только о влиянии релокации и параллельного импорта». «Отсутствие таможенных и иных барьеров, общий рынок труда способствуют раскрытию инвестиционного потенциала Армении, Казахстана и Киргизии, - указал он. - На развитие Белоруссии, помимо ЕАЭС, влияет и ее членство в Союзном государстве, где реализуется более глубокая модель интеграционного взаимодействия, которая позволяет нашим двум странам вместе развиваться и адекватно реагировать на возникающие вызовы».
Говоря об уехавших, Оверчук указал, что «многие уже вернулись домой, и оценить их влияние на экономики этих стран достаточно сложно». «Например, за 2021-2022 годы было зафиксировано пятикратное увеличение переводов из России в Армению - с $867 млн до $4385 млн, однако причинами открытия там счетов было в том числе получение доступа к международным платежным системам», - констатировал он.
«В товарообороте наших партнеров по ЕАЭС Россия занимает лидирующие позиции. По итогам 11 месяцев 2023 года Россия занимает первое место в товарообороте Армении и постоянно конкурирует за первое место с Китаем в торговле с Казахстаном и Киргизией»,- указал он.