Քաղաքական 14:00 04/09/2017 Հայաստան
ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ,  «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը Վրաստանում մեկնարկած ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին չմասնակցելը համարում է ինքնաքննադատության արդյունք:
«Կարծում եմ, որ հայկական կողմը տեսնելով, որ միջազգային սրված իրավիճակ է Արևմուտքի ու Ռուսաստանի Դաշնության միջև, ետ է քաշվել իր մասնակցությունից»,-ասաց Է. Մարուքյանը:
Նրա խոսքով, եթե հայկական կողմը նման մտադրություն ուներ, ապա դրա մասին ավելի վաղ պետք է տեղեկացներ, գործընկերների համար լիներ կանխատեսելի, և ոչ թե հրաժարվեր այն պահին, երբ լոգոտիպի վրա արդեն հայկական դրոշ կա:
Խոսելով Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության վրա որոշման հնարավոր հետևանքների մասին, Մարուքյանը նշեց, որ այդպիսով Հայաստանը ևս մեկ անգամ արձանագրում է իր արտաքին քաղաքական գործողություններում ինքնուրույն չէ:
«Ես չեմ բացառում, որ հնարավոր է զանգեր են եղել, օֆ դը ռեքորդ դժգոհություններ, բայց ավելի շուտ ենթադրում եմ, որ ինքնաքննադատության արդյունք է, երբ ինքդ քեզ ստուգման ես ենթարկում սահմանափակումներ անում, ներքին վախերով առաջնորդվում»,-կարծիք հայտնեց պատգամավորը:
Մարուքյանն ընդգծում է, որ Հայաստանը սուվերեն պետություն է, որին չպետք է հետաքրքրեն այլ երկրների միջև հարաբերությունների սրացումը:
«Մենք գործընկերային հարաբերություններ պետք է կառուցենք բոլորի հետ, ոչ թե մեր ունեցած բոլոր ձվերը դնենք մի զամբյուղի մեջ, որ զամբյուղը վայր ընկնի, բոլոր ձվերը կոտրվեն: Այս իրավիճակում ես կարծում եմ, ճիշտ էր մասնակցելը զորավարժությանը: Որևէ վախ չպետք է ունենան մեր գործընկերները՝ հաշվի առնելով, որ մենք ՀԱՊԿ անդամ ենք: Նման պահվածը խոսում է այն մասին, որ մենք կանխատեսելի գործընկեր չենք ու սուվերեն չենք մեր որոշումներում»,-ասաց նա:

Политика 15:40 04/09/2017 Армения
Член армянской делегации в Парламентской ассамблее НАТО, депутат Национального Собрания Армении от оппозиционной фракции «Выход» («Елк») Эдмон Марукян считает неучастие ВС РА в учениях Североатлантического альянса в Грузии результатом самокритики.
«Считаю, что армянская сторона отказалась от участия, видя международную напряженную ситуацию между Западом и Россией», – отметил он.
По словам депутата, если армянская сторона не хотела участвовать, то должна была заявить об этом раньше и не отказываться в тот момент, когда на логотипе учений изображен также флаг Армении.
Комментируя возможные последствия этих развитий на сотрудничество Армении и НАТО, Э. Марукян отметил, что данный шаг выявляет определенную несамостоятельность решений армянских властей во внешнеполитических действиях.
«Не исключаю, что возможно были какие-то звонки, но, скорее всего, отказ от участия является результатом самокритики, когда сам себя подвергаешь проверкам, ставишь ограничения, руководствуешься внутренними страхами», – подчеркнул он.
Э. Марукян подчеркнул, что Армения – суверенное государство, которое не должно волновать напряженность отношений между другими странами.
«Мы должны выстраивать партнерские отношения со всеми странами, а не класть все яйца в одну корзину, когда корзина упадет – разобьются все яйца. В данной ситуации, считаю, было бы верным всё же участвовать в учениях НАТО. Наши коллеги не должны ничего бояться, учитывая то, что Армения является членом ОДКБ. Подобное поведение говорит о том, что мы непредсказуемые партнеры и не суверенны в наших решениях», – отметил парламентарий.