Իրավունք 20:12 30/09/2014
Նոյեմբերյանի զորամասում նախորդ տարի մահացած զինծառայող Լյուքս Ստեփանյանի գործով մեղադրյալ Դավիթ Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանի վերաքննիչ բողոքը մերժվեց, այդպիսով ուժ մեջ մնալով այս տարվա հուլիսի 4-ին Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի կայացրած դատավճիռը:
Հիշեցնենք, որ առաջին ատյանի կայացրած դատավճռովԴավիթ Խաչատրյանը դատապարտվել 17 տարի ազատազրկման:
Նշենք, որ փաստաբան Ե. Սարգսյանն դատարանում այսօր հայտարարել էր, որ դատարանն այս գործում ի սկզբանե ցույց է տվել, որ կանխակալ վերաբերմունք ունի:
Հիշեցնենք, որ ըստ նախաքննության տվյալների, 2013-ի մայիսի 15-ին զորամասի 1-ին պահակախմբի մուտքի դիտորդ, նույն զորամասի ԿՍ-19 ժամկետային զինծառայող, շարքային Դավիթ Խաչատրյանը վիճաբանության մեջ էր մտել պահակախմբում ընդգրկված ԿՍ-19 ՀԴՆ-ի ժամկետային զինծառայող, շարքային Լյուքս Ստեփանյանի հետ, որի ժամանակ շարքային Դ. Խաչատրյանն իրեն ամրակցված ԱԿՄ տեսակի ինքնաձիգից կրակել է շարքային Լ. Ստեփանյանի ուղղությամբ: Արդյունքում վերջինս գլխի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքից տեղում մահացել էր, իսկ նույն ՀԴՆ-ի ժամկետային զինծառայող, շարքային Հրաչյա Սարգսյանը գլխի շրջանում ստացել էր հրազենային վնասվածք:
Խաչատրյանի նկատմամբ հարուցվել էր քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի միանգամից երկու հոդվածներով` ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդ-ի 2-րդ մասի 6-րդ կետի հատկանիշներով՝ «սպանությունը՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով» և ՀՀ Քր. Օր.-ի 112 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` «դիտավորությամբ մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք պատճառելը»:
Երեմ Սարգսյանի՝ վերաքննիչ բողոքի բովանդակությունն է. «Ամբողջությամբ բեկանել և փոփոխել Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի` Դավիթ Խաչատրյանի վերաբերյալ կայացրած. դատավճիռը, Դավիթ Խաչատրյանին մեղավոր ճանաչել ՀՀ քր. օր-ի 373 հոդ. (Զենքի, ռազմամթերքի, պայթուցիկ նյութերի եվ պայթուցիկ սարքերի պահպանության պարտականությունը ոչ պատշաճ կատարելը կամ չկատարելը) 2-րդ և 3-րդ մասերով և նրա նկատմամբ նշանակել արդարացի պատիժ` նշված հոդվածների սանկցիաների սահմաններում, կամ Դավիթ Խաչատրյանին մեղավոր ճանաչել ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդ. 1-ին մասով (Սպանությունը` ապօրինաբար մեկ ուրիշին դիտավորությամբ կյանքից զրկելը) և 120 հոդվածով (Անզգուշությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը) և նրա նկատմամբ նշանակել արդարացի պատիժ` նշված հոդվածների սանկցիաների սահմաններում, կամ ամբողջությամբ բեկանել Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի 10.03.2014թ. կայացրած` ինքնաբացարկի միջնորդությունը մերժելու մասին որոշումը, բավարարել այդ միջնորդությունը և այդ հիմքով բեկանել 04.07.2014թ. դատավճիռը և քրեական գործն ուղարկել համապատասխան ստորադաս դատարան` նոր քննության, իսկ վերը նշված խնդրանքները չբավարարելու դեպքում նշանակված պատժի մասով բեկանել և փոփոխել 04.07.2014թ. դատավճիռը և նրա նկատմամբ նշանակել ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդ. 2-րդ մասի 6-րդ կետով և 112 հոդ. 1-ին մասով սահմանված նավազագույն պատիժները»:
Վերաքննիչ դատարանում բողոքը քննում էին դատավորների հետևյալ կազմը՝ Կարինե Ղազարյան, Գրիշա Մելիք-Սարգսյան, Գագիկ Ավետիսյան:
«Զենքն իջեցրեց ու մի հատ անկապ շարժում եղավ». Լյուքս Ստեփանյանի սպանության գործով տուժող
Հասարակական հնչեղություն ունեցող գործերով իրավական որոշում չենք տեսնում. Լ.Ստեփանյանի սպանության գործ

Право 20:33 30/09/2014
«Дело Люкса Степаняна»: Апелляционная жалоба отклонена, приговор Давиду Хачатряну о 17 годах тюрьмы остался в силе
Отклонена апелляционная жалоба в связи с приговором суда общей юрисдикции Тавушской области РА по громкому делу об убийстве военнослужащего ВС Армении Люкса Степаняна.
Отметим, 4 июля этого года суд общей юрисдикции Тавушской области РА под председательством судьи Зои Закинян огласил приговор по делу об убийстве военнослужащего ВС Армении Люкса Степаняна. Согласно вердикту, подсудимый – 20-летний Давид Хачатрян – был приговорен к 17 годам лишения свободы.
Напомним, по данным Военной прокуратуры РА, 15 мая 2013г., около 15:30 по ереванскому времени, военнослужащий срочной службы одной из воинских частей Ноемберяна, рядовой Давид Хачатрян вступил во время караула в перепалку с сослуживцами – рядовыми Люксом Степаняном и Грачья Саркисяном, затем из закрепленного за ним оружия (автомата Калашникова) открыл огонь, в результате чего Л. Степанян от полученного ранения в голову скончался на месте, а Г. Саркисян с огнестрельным ранением в голову был доставлен к городскую больницу Ноемберяна. В тот же день было возбуждено уголовное дело, а Давид Хачатрян задержан.
Государственный обвинитель потребовал назначить Давиду Хачатряну наказание в виде 18 лет лишения свободы за преступления, предусмотренные п.6 ч.2 ст.104 («Убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей») и ч.1 ст.112 («Умышленное причинение другому человеку телесного повреждения или иного тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни, либо повлекшего за собой потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа или утрату органом функции, либо выразившегося в неизгладимом обезображении лица, а также причинение иного вреда здоровью, опасного для жизни или вызвавшего его расстройство, соединенное со стойкой утратой общей трудоспособности не менее чем на одну треть или с заведомо для виновного полной утратой профессиональной трудоспособности, либо повлекшее за собой прерывание беременности, психическую болезнь, заболевание наркоманией или токсикоманией») УК РА.
Однако Давид Хачатрян не признал инкриминируемых ему деяний, заявив, что не убивал сослуживца преднамеренно (по его словам, на это у него не было ни причин, ни мотивов, ни желания, ни умысла), и в мае 2014г. обратился с письмом к президенту РА Сержу Саргсяну, суду общей юрисдикции Тавушской области республики, омбудсмену Карену Андреасяну и генпрокурору Геворку Костаняну.
«Дело Люкса Степаняна»: Обвиняемый в убийстве сослуживца Давид Хачатрян объявил голодовку и написал письмо президенту Армении
«Дело Люкса Степаняна»: Обвиняемый в убийстве сослуживца Давид Хачатрян отказывается прекращать голодовку
«Дело Люкса Степаняна»: Генпрокурор Армении указал на необоснованность заявлений обвиняемого в убийстве сослуживца Д. Хачатряна
«Дело Люкса Степаняна»: Обвиняемый в убийстве сослуживца Давид Хачатрян приговорен к 17 годам тюрьмы